Pouhý zlomek svého skutečného potenciálu ukázala v roce 2023 umělá inteligence, ale už ten vyvolal senzaci. Nadšení uživatelé testovali možnosti pokročilých generátorů textu a obrazu, ale také sledovali falešná videa, na nichž budoucí prezident Pavel posílal Čechy do války na Ukrajině a Václav Klaus opěvoval ekologické aktivisty. Mnozí varovali před tím, že podobné nástroje přinesou masové rozšíření dezinformací. Neomezená produktivita „inteligentních kecálků“ ale hrozí také utopením demokratické politické diskuse pod tsunami syntetického balastu.
Na sklonku loňského roku spatřil světlo světa nový produkt dosud málo známé společnosti OpenAI pod názvem ChatGPT. Během následujících měsíců si vydobyl pozornost celého světa. Generátor textu díky masovému přijetí stamiliony uživatelů zpopularizoval možnosti „učenlivých technologií“, ať už díky schopnosti porozumět de facto libovolnému textovému zadání, nebo doposud nebývalou úrovní svých výstupů. Už tehdy se začalo hovořit o tom, že některé lidské profese pravděpodobně v brzké době zaniknou a další projdou v souvislosti s umělou inteligencí výraznou proměnou.
V březnu letošního roku navíc vstoupila do provozu zdokonalená a placená verze téhož produktu a konkurence ohlásila, že na výzvu odpoví svými alternativami. Tak se v témže měsíci objevil Bard společnosti Google i jeho prosincový zdokonalený následník Gemini, syntetizující hlasové, textové a obrazové vstupy. Oba hlavní generátory obsahu na pole slávy provázeli jejich grafičtí sourozenci, umožňující vytvářet obrázky na základě textového zadání. Na spadnutí je zřejmě tvorba animací jen na základě textového popisu.
Boti versus volby
Prvním jevem, který při testování výše uvedených chatbotů zaznamenali běžní uživatelé, byl sklon umělé inteligence vymýšlet si vlastní verzi reality. AI tak naprosto přesvědčivým tónem hlásala, že Bílou nemoc sepsal Jakub Deml a píseň Moje holka je Batman nazpíval Karel Gott. Za jistých okolností poskytovala, a někdy nadále poskytuje uživatelům naprosto seriózním tónem nepravdivé, neaktuální, zavádějící, či dokonce potenciálně nebezpečné informace. Především ale nikdy není zcela jasné, zda se její výplody zakládají na pravdě, nebo jde o tzv….
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.