V médiích byla zveřejněna informace, že nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman se bude ucházet o úřad Evropského prokurátora, který se má věnovat kriminalitě související s Evropskou unií, mj. dotačním podvodům. Již dříve byla zveřejněna fakta, ze kterých plyne, že státní zástupci přispěli předsedovi vlády v demisi A. Babišovi ve snaze o odstranění nepohodlného ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Z dokumentu, jehož pravost nebyla popřena, a z vyjádření jednotlivých účastníků řízení to skutečně vypadá, že informace zaslané Pavlem Zemanem posloužily předsedovi vlády k zahájení řízení ve věcech služebního poměru příslušníka bezpečnostního sboru.
V jeho závěru měl být Michal Murín zproštěn výkonu služby a s největší pravděpodobností by byly činěny další kroky k odvolání z funkce. K tomu ale nedošlo. V důsledku zhoršení zdravotního stavu a následné hospitalizaci se ředitel Murín rozhodl rezignovat a odejít z funkce sám k 30. dubnu 2018. Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál dne 24. dubna 2018 vysvětlil, že nemá radost z odvolání Murína ani ze zveřejnění interních dokumentů státního zastupitelství.
V rozhovoru dále řekl, že nebude zastírat před premiérem, že jsou problémy v instituci, jehož řediteli je předseda vlády nadřízeným služebním funkcionářem. Současně uvedl na pravou míru, že kritizovaných případů, jejichž nedostatky popisuje k inkriminované korespondenci, nebyly jednotky, ale desítky. Velice zajímavá pasáž v rozhovoru se týkala kauzy Čapího hnízda, o které Pavel Zeman prohlásil, že ji nezná a ani znát nemůže. Na otázku, zda netrvá rozhodování o stížnosti obviněných příliš dlouho, odpověděl, že „podle mého názoru dlouho trvá“.
K tomu je třeba dodat, že obviněný Andrej Babiš se zaštiťuje právě tím, že trestní spis je v rukou státního zástupce. Toto použil např. při politických jednáních o složení vládní koalice a vlivu na ministerstvo vnitra, kterého se nechtěl vzdát. Obhajuje tím i postup vůči řediteli Generální inspekce bezpečnostních sborů, s tím, že o vliv na policii tady vůbec nejde, právě proto, že v kauze Čapí hnízdo je činný státní zástupce, vůči kterému nemá GIBS žádné kompetence. Kdo trochu zná trestní řízení, tak ví, že státní zástupce je sice pánem trestního řízení a má poměrně rozsáhlá oprávnění vůči policejnímu orgánu, ten je ale odpovědný za všechny úkony přípravného řízení, vyjma těch, které si státní zástupce vyhradí. Jeho role je především dozorová a přezkumná. Hlavní tíha vyšetřování leží na policistovi, který jej vede.
K dotazu na odchod na pozici Evropského prokurátora P. Zeman odpověděl, že již v prvotním vyjádření médiím sdělil, že se jedná o spekulaci, nicméně se o vyhlášení výběrového řízení na obsazení této pozice zajímal, avšak doposud ani není vypsáno. Na otázku „na tělo“, zda odměnou za pomoc Babišovi při odvolávání Murína má být lobbing za jeho výběr na tuto funkci, toto odmítl. Kandidát na tuto funkci neprojde „bez podpory stabilní vlády stabilní země a silné země“. Stabilní vládu nemáme, stabilní zemí, díky rozporuplným stanoviskům, také nejsme a silnou zemí už vůbec ne. Podpora jiných „silných“ členských zemí se jeví jako nepravděpodobná. Proč? To je dobrá otázka.
Pavel Zeman pracoval sedm let ve strukturách Evropské unie před svým nástupem na Nejvyšší státní zastupitelství. Velice dobře zná nejenom vnitřní organizaci, působnost, postupy, ale i mentalitu evropských šéfů. Ti v žádném případě nepřipustí, aby existoval – byť nepatrný – střípek podezření z jakéhokoliv prospěchářství vůči kterémukoliv unijnímu členu. A tady je zakopaný pes. Odchod Pavla Zemana z pozice nejvyššího státního zástupce by byl jednoznačně vnímán jako způsob řešení komplikací Andreje Babiše & spol. v kauze Čapí hnízdo.
Práh citlivosti evropských vůdců je nastaven na velice jemné zavnímání jakéhokoliv vměšování se do vnitřních záležitostí členských zemí. A zaměstnání bývalého nejvyššího státního zástupce, který dříve či později se bude muset v trestní věci předního českého politika, jeho rodiny a spolupracovníků nestranně a spravedlivě angažovat, by přesně takto být vnímáno mohlo. Zejména proto, že jeho odchodem by se uvolnila klíčová pozice, kterou by obsazovala vláda trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše…
Tím spíše, že premiér, který sedí ve vládě druhé volební období, téměř každodenně, i na oficiálních brífincích vlády opakuje, že jde o jeho účelové stíhání na zakázku. A protože pánem celého toho údajně účelového jednání na zakázku je mimo jakoukoliv pochybnost příslušný státní zástupce, pod dohledem dalších státních zástupců, podřízených Pavla Zemana, je evidentní, že on, jako hlava celé soustavy státního zastupitelství nese na tomto, dle premiéra ohavném, účelovém a mafiánském jednání svůj díl odpovědnosti…. A je nanejvýš zajímavé, že toto, dle premiéra mafiánské jednání státních zástupců panu premiérovi nikdo z řad státních zástupců nevyvrací. Nikdo se nebrání….
Předseda vlády Babiš by na sebe zlobu přivodil, i kdyby nejvyšší státní zástupce skončil sám a dobrovolně. Nikdo by mu nevěřil – po zkušenosti s tlakem na ředitele GIBS –, že ho k tomu nedonutil. Pavel Zeman musí zůstat, dokud nebude kauza Čapího hnízda minimálně rozsouzena. Ale i v případě zastavení trestního řízení bude NSZ provádět přezkum postupu státního zástupce a stejně tak po pravomocném rozhodnutí zvažovat podání dovolání nebo stížnosti pro porušení zákona. Při dosavadní rychlosti vyřizování stížností dozorovým státním zástupcem to hned tak nebude
Proto se lze důvodně domnívat – a Pavel Zeman to ve vysílání České rozhlasu naznačil velmi zřetelně –, že se nebude ani pokoušet, aby tato vláda za něho lobbovala „svůj přístup nevyměním za příslib čehokoliv dalšího“. Nejenom, že by ji jiné členské země kandidaturu patrně nepodpořily, ale ještě navíc by Pavel Zeman mohl přijít v Evropě o své dobré jméno… Co však bude dál, to nikdo neví. Zatímco evropští vládci jsou předvídatelní, tak si nikdo netroufá předpovídat, co se urodí v hlavách vůdců tuzemských… Možné je úplně všechno, dna jsme patrně ještě nedosáhli.