V rozhovoru pro agenturu Interfax pronesl Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí Lavrova, že jeho země „nedrží diplomatické vztahy s USA oběma rukama“ a že klidně může dojít i k jejich přerušení.
„Jsme připraveni na jakýkoli scénář. Spojené státy by si neměly dělat iluze, pokud existují, že Rusko, jak říkají, drží diplomatické vztahy s tímto státem oběma rukama,“ řekl Sergej Rjabkov. „Diplomatické vztahy s USA nejsou totem, který je třeba uctívat,“ dodal.
Důvody, proč by se Rusové vzdali diplomatických vztahů s největší světovou mocností, jsou podle Rjabkova jasné. „Pokud se americké úřady rozhodnou zabavit ruský majetek nebo pokračovat v intenzifikaci vojenské eskalace na Ukrajině,“ řekl v rozhovoru, přestože na Ukrajině USA nebojují, jen dodávají napadené zemi zbraně.
Zároveň však své vyjádření poněkud mírnil, když poznamenal, že „Rusko nemá v úmyslu iniciativně přerušit vztahy se Spojenými státy, protože obě země hrají ústřední roli při udržování mezinárodní bezpečnosti a strategické stability“. Nicméně také poznamenal, že by pro ruskou stranu nebylo překvapením, pokud by Washington oficiálně snížil úroveň svého diplomatického zastoupení v Moskvě nebo vztahy zcela přerušil, „protože Spojené státy doktrinálně zakotvily svůj záměr uštědřit Rusku strategickou porážku“.
Podle Rjabkova jsou současné americko-ruské vztahy ve stavu kómatu a jakési nejisté rovnováhy. O tom, že důvodem ochlazení vztahů bylo bezprecedentní napadení Ukrajiny a chování Ruska na mezinárodní scéně, se však v rozhovoru nijak nezmínil.
Hlavní obavy ale mají Rusové o svůj majetek v USA a jim přátelských zemích. To ostatně potvrdil i tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který případnou konfiskaci ruského majetku v USA či jinde označil jako akce „nebezpečné pro globální finanční systém“.
„Ti, kteří se to snaží iniciovat, musejí pochopit, že Ruská federace nikdy nenechá ty, kteří to udělali, na pokoji a bude neustále uplatňovat právo na soudní spory. Evropané a Američané tomu velmi dobře rozumějí. Pokud nám bude něco zabaveno, uvidíme, co můžeme zabavit my. A uděláme to okamžitě,“ pohrozil Peskov.
Všechna vyjádření ruské strany reagují na článek uveřejněný v The New York Times, kde se píše, že USA zahájily jednání se svými spojenci s cílem připravit strategii využití zmrazených ruských aktiv na pomoc Kyjevu do druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu.
O den dříve navíc Financial Times napsaly, že USA navrhují převést na Ukrajinu aktiva Centrální banky Ruské federace zmrazená v Evropě jako „zálohu“ kompenzace za škody z války, kterou Rusko podle jejich názoru bude v každém případě povinno zaplatit Ukrajině.
A německá generální prokuratura oznámila, že plánuje zabavit a poslat zmrazený ruský majetek v hodnotě více než 720 milionů eur do rozpočtu země.