Prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga z minulého týdne, že Švédsko vstoupí do NATO nejpozději na příštím summitu aliance ve Washingtonu letos v červenci, mnohé Švédy přimělo k ironickým poznámkám. Na přijetí totiž čekají už více než rok a půl a podobných slibů už za tu dobu slyšeli několik. Jenže nakonec se termín pokaždé znovu posunul.
Zatímco Finsko, které podalo přihlášku současně se Švédskem, už do NATO vstoupilo loni v dubnu, švédskou cestu do aliance stále zdržují Turecko s Maďarskem, jejichž parlamenty ji dosud neposvětily. I když podle nového průzkumu DN/Ipsos se postoj Švédů kvůli tomu nezměnil a prolomení dvousetleté vojenské neutrality podporuje přes šedesát procent dotázaných, řada komentářů na sociální síti X působí rezignovaně.
„Uvěřím tomu, až se to stane,“ napsal jeden z uživatelů. „Žádný spěch,“ uvedl další. „Už zase? Stoltenberg nejspíš vstoupí do historie jako největší optimista na světě,“ rozepsal se uživatel, který je podle profilového obrázku velkým podporovatelem Ukrajiny.
Navzdory průtahům se loni v prosinci 62 procent dotázaných vyslovilo pro vstup NATO, zatímco proti jich bylo 19 procent. Od posledního měření v srpnu 2023 se podíl příznivců snížil o jeden procentní bod, podíl odpůrců se o stejnou hodnotu zvýšil.
„Velký obrat nastal hned po ruské invazi na Ukrajinu a poté se podpora zvyšovala v souvislosti s žádostí o vstup do NATO,“ připomněl v deníku Dagens Nyheter analytik veřejného mínění společnosti Ipsos Nicklas Källebring. Předtím byli Švédové k členství v alianci vlažní. V prosincových měřeních od roku 2014 jich pokaždé bylo pro jen kolem třiceti procent, odpůrci vždy převažovali.
Hlavním důvodem, proč chtějí do NATO, je hrozba ze strany Ruska. Svou roli hraje také nízká důvěra v to, že armáda je schopna bránit švédské hranice. „Přestože nedůvěra ve schopnosti švédských ozbrojených sil se časem o něco snížila, stále je málo těch, kteří věří, že by švédská obrana sama dokázala zvládnout útok. Lidé si uvědomují, že v případě ruské agrese jsme závislí na pomoci jiných,“ řekl analytik.
Sympatizanti šesti z osmi parlamentních stran jsou jednoznačně pro členství v NATO. Mezi voliči Zelených je o něco více příznivců než odpůrců a Levicová strana zcela vyčnívá – 64 procent jejích voličů je proti. Poslanci obou těchto stran hlasovali proti vstupu do aliance. Håkan Svenneling z Levicové strany to zdůvodnil tím, že Švédsko se v rámci NATO bude muset zúčastnit válek a konfliktů proti své vůli.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken po sobotní schůzce s tureckým prezidentem Receptem Tayyipem Erdoganem řekl, že by Turecko mělo brzy schválit vstup Švédska do NATO. Erdogan zopakoval požadavek, aby za to Turecko smělo od USA koupit stíhačky F-16. Maďarsko čeká na to, až se mu Švédsko omluví za kritiku, kterou směřovalo proti vývoji maďarské demokracie.