Celý národ pomáhá, jen paní Alena Schillerová dělá kampaň, vzkázal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Reagoval tak na příspěvek šéfky poslanců hnutí ANO, která zneužila příběh dvouletého Martínka trpícího vzácnou těžkou nemocí, aby zkritizovala ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) označila chování bývalé šéfky státní kasy za hyenismus, Schillerová to schytala také od Miroslava Kalouska (TOP 09) nebo europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL).
„Velká ostuda ministra Válka! Nikdy neměl dopustit, aby se pro záchranu života, který má být chráněn veřejným zdravotním pojištěním, skládala veřejnost po korunách,“ pustila se do ministra zdravotnictví Vlastimila Válka šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. „Celý národ supluje systém veřejného zdravotního pojištění, zatímco vicepremiéři Vít Rakušan a Vlastimil Válek nechápou, jaká by měla být role státu,“ dodala.
Ke kritice ministra zneužila sbírku na nemocného Martínka, který trpí vzácným genetickým onemocněním AADC, u něhož je potvrzeno jen asi 120 případů na celém světě. Zdravotní pojišťovna proto léčbu v České republice neproplácí. Rodiče dvouletého chlapce tedy požádali o pomoc veřejnost. Lidé začali masivně přispívat přes portál Donio. Zatímco ještě v pondělí ráno bylo na účtu zhruba 50 milionů korun, v úterý ráno už to bylo potřebných 100 milionů korun. Celkem přispělo přes 210 tisíc dárců.
Vždy se budou dělat sbírky
„Martínek trpí supervzácnou chorobou, která se řadí do kategorie tzv. ‚rare diseases‘, což je termín pro vzácná onemocnění. Těch existuje několik tisíc, postihují vesměs velmi málo jedinců na světě, jejich příznaky se často liší. Je velmi těžké se o takové pacienty starat. Neexistují zkušenosti lékařů, neexistují žádné doporučené postupy, léky buď nejsou, nebo jsou experimentální,“ vysvětlil důvody, proč pojišťovna neproplácí léčbu, například senátor a lékař Ondřej Šimetka (ODS).
Léčivé přípravky pro taková vzácná onemocnění nemůže podle něj farmaceutický průmysl vyvíjet z ekonomických důvodů. „Takové léky prostě nepokryjí výrobcům jejich vývoj, který je superdrahý (stovky miliónů dolarů), výsledek vývoje je nejistý, návratnost investice ve hvězdách,“ pokračoval Šimetka s tím, že na úhradu takových léků není připraven žádný zdravotnický systém ve světě. „Musíme přijmout skutečnost, že na některé typy nemocí se budou dělat vždy sbírky,“ doplnil.
Tohle je fakt politický odpad
Slova Schillerové nadzvedla ze židle některé politiky. „Celý národ pomáhá, jen paní Schillerová dělá kampaň. Zapomíná na potřebnou míru vkusu se stejnou lehkostí, s níž asi ‚zapomněla‘, že podobné sbírky se vyhlašovaly i za jejich vlády. Pochopitelně, protože sebelepší systém péče a úhrad prostě na supervzácné diagnózy stavěný není,“ pustil se do bývalé šéfky státní kasy ministr vnitra Vít Rakušan.
„Paní Schillerová, už dost. Přestaňte s tím hyenismem, co jste dnes převedla, a nerýpejte se v tom dál. Je to úplné dno,“ vzkázala pak Schillerové na sociální síti europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
Ostrými slovy nešetřil ani bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Žádný pojistný systém na světě není tak bohatý, aby mohl tuto indikaci hradit ze základního povinného zdravotního pojištění. Zeptáte-li se svých (velmi kompetentních) zástupců ve VZP, tak vám to potvrdí,“ napsal. „Zneužití lidské tragédie pro pochybné politické body je odporné a překvapilo mě to dokonce i u Vás. Je to od Vás skutečně mimořádně hnusné,“ vpálil Schillerové. „Tohle je fakt politicky odpad, paní kolegyně,“ pustil se pak do exministryně také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).