GLOSA / Web Život v Česku nám sdělil, že Helena Vondráčková bojuje o výši svého starobního důchodu. Fanoušci budou šokováni, že jde o důchod starobní, a zbytek občanstva zděšen dalšími křivdami živoucím legendám, které jsou součástí historie ČSSR, ČSFR a ČR, též NDR, SSSR a tak dále.
„Legenda české hudební scény Helena Vondráčková (75) svádí boj o svůj starobní důchod. Domnívá se, že jeho výše není v pořádku. O penzi zažádala v roce 2011. Když jí přišel dokument, v němž stálo, že si ‚zaslouží‘ 8 tisíc korun, myslela, že jde o krutý vtip. ‚Helča nejprve myslela, že si někdo popletl číslice, ale ukázalo se, že nikoliv,‘ uvedl pro zivotvcesku.cz manžel zpěvačky Martin Michal,“ sděluje Život v Česku.
„Částka poté byla zvýšena na 13 tisíc korun,“ uvedla pro slovenský deník PLUS 7 DNÍ.
Věc by prý zasloužilá umělkyně neřešila, ale jde jí o víc. „Jde především o princip. Na radu právníka jsme to postoupili k soudu. Zaskočilo mě to i pobavilo. Za celá ta léta 13 tisíc korun? V době, kdy jsem byla za socialismu pod agenturou Pragokoncert, mi přidělili honorář třetí, tehdy nejvyšší skupiny devět set korun. V zahraničí jsem státu vydělávala spoustu valut, protože jsme z výdělků museli předávat obrovské provize. Dnes jako by to neexistovalo.“
Zápletka, jak se dozvídáme, není ale složitá. Doklady u Pragokoncertu prý zmizely a bývalý manžel Vondráčkové podle pěnice usoudil, že staré smlouvy nemá cenu skladovat, tak všechno vyhodili. Úřad fotografie plakátů nepřesvědčily a nepomohlo ani to, že Vondráčková odváděla všechny platby na sociální a zdravotní pojištění.
Dělat si legraci z Heleny Vondráčkové není jen tak. Zasvěcení vědí, proč tomu tak je, a nesmíme ani naznačovat. Naštěstí se můžeme držet faktů! Od dob Bílé hory, Bachova absolutismu, meziválečné světové krize a normalizace tady umělci netřeli bídu tak, jako dnes paní Vondráčková a paní Jaroslava Obermaierová. (No, tu normalizaci vlastně v některých případech vynecháme.)
Osudy druhé jmenované pečlivě sledujeme. Ač je celý život obsazovanou herečkou a má roli v seriálu Ulice, musí žít o bramborách na chalupě, hrozilo jí umrznutí, protože přestal proudit ruský plyn, a zvýšili jí v Praze nájem až na sedm tisíc korun českých. Je to děsivé, co se dneska děje.
Zpět k paní Heleně. Musí to pro ni být těžké, když se svět kolem tak rychle mění. Je třeba velmi nepravděpodobné, že by zase v dohledné době přijel ruský armádní soubor Alexandrovci, s kterým tak ráda vystupovala. A je občansky odvážná, zazpívala si s nimi i po ruské anexi Krymu. Pravda, tehdy to v roce 2015 asi neproběhlo úplně podle jejích představ.
„Koncert ruského armádního souboru Alexandrovci, který zpěvem doprovodila Helena Vondráčková, přinesl víc než jen hudební zážitek. Do sportovní haly na pražském Výstavišti totiž v sobotu pronikli aktivisté, kteří se během písně ‚A ty se ptáš, co já‘ svlékli do půl těla a rozvinuli vlajky Evropské unie a NATO. Na sobě přitom měli nápisy odkazující na příklady ruské agrese. Zpěvačka společně s manželem Martinem Michalem věc odsoudili jako ‚ukázku nekulturnosti a hlouposti aktérů‘,“ psal Blesk.cz.
Naštěstí tu máme tuhle hustou dvojku Vondráčková – Michal, která k otázkám kulturnosti a inteligence má co říci. A ještě se ve střední Evropě najdou ostrůvky svobody, kde umí živoucí legendu docenit.
Helena Vondráčková „se stala hlavní hvězdou koncertu k Mezinárodnímu dni žen, jenž se konal 10. března ve sportovní hale v Prievidzi“. „Kámen úrazu nespočívá v oslavě tohoto mezinárodně uznávaného svátku, ale spíše v tom, že ho uspořádala politická strana SMER-SD, jejímž lídrem je kontroverzní slovenský politik Robert Fico,“ píše web zítřek.cz.
Fico, to už je skoro jako jeden Alexandrovec. Možná i dva.
Na životech velkých osobností je dobré to, že z nich čerpáme poučení pro vlastní život. Neničme žádné smlouvy, které jsme během života podepsali s Pragokoncertem. Nenechme se zviklat proměnlivou mezinárodní situací, a když na chodníku potkáme aspoň jednoho Alexandrovce, hned k němu běžme a zazpívejme si. Když nám napaří starobní důchod na úrovni politického vězně z uranových dolů, nemlčme.
Nejde o nás. Jde o národ, sociální spravedlnost, kulturnost a povznesení všeobecné inteligence.