Přesuny běloruských vojsk k jejím hranicím vyvolaly na Ukrajině obavy z otevření další fronty. Na začátku ruské invaze v únoru 2022 totiž Bělorusko jako hlavní spojenec Kremlu umožnilo ruským silám vstoupit na Ukrajinu přes své území, z něhož byly také vypáleny rakety a střely. „Tehdy nám vrazili kudlu do zad a nelze vyloučit, že se to stane znovu,“ uvedl v reportáži deníku Expressen ukrajinský pohraničník Oleg.
Podle ukrajinské rozvědky se běloruská vojska v Homelské oblasti na jihovýchodě země shromažďují pod záminkou cvičení. Poblíž hranic s Ukrajinou se nacházejí tanky, dělostřelectvo, protiletadlové rakety a protiletadlové systémy. Zpravodajské služby dokonce zaznamenaly žoldáky z Wagnerovy skupiny.
Ukrajinští vojáci sloužící západně od Černihivu situaci sledují z vrcholu trosek hraničního mostu přes Dněpr, který byl vyhozen do povětří hned na začátku ruské invaze. Informace ze sousední země získávají rovněž pomocí dronů.
„Nevylučujeme žádný nový útok nebo zásah ruských vojáků z území Běloruska. Jsme na to stále připraveni a každý den jsme v pohotovosti. Tehdy nám vrazili kudlu do zad a nelze vyloučit, že se to stane znovu. Jsme ale připraveni kdykoli jim čelit a adekvátně odpovědět,“ řekl pohraničník Oleg.
„Teď je vše klidné a pod kontrolou, beze změn,“ uvedl operátor dronu Oleksandr.
Na Ukrajině prohlášením běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, že k hranicím poslal až třetinu své armády, moc nevěří. Jedna z teorií mezi ukrajinskými vojáky je, že jde o taktiku se záměrem donutit Ukrajinu, aby poslala k hranicím síly, které jsou více zapotřebí jinde.
„Doufejme, že běloruští vojáci se nikdy nestanou našimi legitimními vojenskými cíli. Každý vstup na naše území z nich ale okamžitě udělá naše potenciální nepřátele,“ uzavřel rozhovor Oleg.