Číňané rádi mluví o přátelství, ale vysvětlují si ho dost po svém. Výrobce klavírů Petrof Hradec Králové nejspíš přijde kvůli návštěvě předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu o pětimilionovou zakázku na klavíry do Číny.
Čínská reakce je praktickou ukázkou toho, jak vypadají vztahy, u kterých někteří naši propekingští politici tak rádi zdůrazňují „pragmatismus“. Vládě v Číně se něco znelíbí a pomstí se na soukromé firmě, která s tím nemá nic společného. Tohle dělali Číňané i v minulosti.
Čínský obchodní partner z Pekingu se bojí, že by mohl dostat pokutu, pokud by si domluvené klavíry odebral. To je jen malá ukázka toho, čeho by Peking byl ještě schopen. Teď si představme, že by šlo o něco jiného, než jsou hudební nástroje. Třeba o dostavbu našich jaderných bloků.
O zakázku na dostavbu elektrárny v Dukovanech jeví kromě ruského Rosatomu zájem také další společnosti: francouzská EDF, jihokorejská KHNP, americká Westinghouse, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a také čínská China General Nuclear Power.
Svěřit takovou zakázku firmě ze země, která se vůči nám chová nepřátelsky, by nebylo moc prozíravé. Ministr Mike Pompeo při své srpnové návštěvě Česka řekl, že hrozbou není jen Rusko, ale také Čína: „Dnes je tu ale také jedna větší hrozba, a to je ta hrozba čínské komunistické strany a její vyděračské kampaně. Ve vaší zemi jsme svědky ovlivňovacích kampaní vůči politikům, bezpečnostním složkám. Vidíme krádeže průmyslových dat, které jste vy vytvořili díky vaší kreativitě, vidíme využití ekonomiky, kterou se snaží ohrozit, onu svobodu, není to o tancích a zbraních. Je to úplně jiná válka.“
Premiér Andrej Babiš ale o varování nějak neprojevil zájem. Rusko a Čína mezi uchazeči zatím zůstávají.
Jinak se zachovali například v Rumunsku, kde vláda vydala v květnu prohlášení, že si pro stavbu třetího a čtvrtého reaktoru Černá voda bude hledat jiného partnera, než je čínská společnost CGN. Odráží se v tom zřejmě i americký názor na společnost CG, kterou už v roce 2016 americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo ze špionáže.
Představme si, jak velkolepým způsobem by se Číňané mohli mstít, kdyby u nás měli v rukou tak velkou zakázku strategického významu. Ani by nemuseli něco otevřeně nepřátelského provést. To víte, taková jaderná elektrárna, tam se může objevit komplikací, zdržení, náhod. V každém případě by si nás mohli vodit jako pejska na provázku. To ale zjevně nevadí lidem, kteří hlásají, že tato země je naše, že si nemáme nechat od nikoho nic diktovat, že jde o pragmatické ekonomické vztahy. Vesměs jde o osoby, které budí dojem, že jsou ve vleku zcela konkrétních zahraničních zájmů. Samozřejmě také vlastních osobních zájmů. Že je předním exponentem cizích mocností dnešní Hrad Miloše Zemana, je dost známo. Tam už se se svou služebnou rolí ani nenamáhají moc tajit.
Rusko a Čína by měly být jako kandidáti automaticky vyřazeni, protože podnikat něco s nespolehlivými partnery, kteří ani partneři nejsou, by bylo bláznovství.