Takové počty nelegálních migrantů jsou tu proto, že jste s Vítem Rakušanem během českého předsednictví EU připravili, a občanům za zády schválili, zrádcovský migrační pakt, pustil se poslanec Andrej Babiš (ANO) do premiéra Petra Fialy (ODS). Reagoval tak na slova ministerského předsedy, podle kterého jeho vláda nebere na lehkou váhu narůstající počty nelegálních migrantů do Evropské unie a rychle reaguje na vzniklou situaci. Fiala zároveň oznámil, že Česko od středy zavádí namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem. Babiš to pak za svou reakci schytal od samotného premiéra a některých europoslanců.
„Od půlnoci zavádíme namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem. Opatření koordinujeme s Polskem, které zavádí podobné kontroly, Slovenskem i dalšími sousedními zeměmi. Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů. Aktivně bojujeme především proti převaděčům a obchodníkům s lidským neštěstím,“ oznámil v úterý na sociální síti X předseda vlády Petr Fiala.
Jeho slov využil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš ke kritice vlády. „Nikoli, pane premiére. Takové počty nelegálních migrantů jsou tu proto, že jste s Vítem Rakušanem během českého předsednictví EU připravili, a občanům za zády schválili, zrádcovský migrační pakt. To byla ta pozvánka. Teď se kbelíkem snažíte hasit požár, co jste sami zapálili,“ napsal expremiér.
Na jeho slova reagoval samotný předseda vlády. „Přesně na tomto případě si můžeme ukázat nekompetentnost hnutí ANO. Na migračním paktu, kterým se všude ohání, totiž ještě není shoda, takže logicky nevstoupil v platnost a nemůže ovlivňovat vůbec nic. Nedivím se, že Andrej Babiš v Evropě nikdy nic nevyjednal, absolutně totiž nerozumí tomu, co se v EU děje,“ napsal na sociální síti X.
Neudělal jsem vůbec, ale vůbec nic
Babišovo vyjádření nadzvedlo ze židle například europoslankyni Veroniku Vrecionovou (ODS). Podle ní Babiš už několik let lže, že s maďarským premiérem Viktorem Orbánem zrušil kvóty. „Proti nelegální migraci jste přitom neudělal vůbec, ale vůbec nic,“ vpálila šéfovi hnutí ANO. „A migrační pakt odsouhlasila vaše vláda, když už jsme u toho,“ vzkázala pak ještě Babišovi.
Mimo jiné tak připomněla příběh z roku 2018, který Babiš často vypráví. Podle jeho slov měl v Bruselu zarazit kvóty na přerozdělování migrantů. „Jediný, kdo kvóty opravdu zarazil, jsem byl já s Viktorem Orbánem na Evropské radě v červnu 2018. Bylo to náročné, západní státy na nás hodně tlačily, ale mně bylo jasné, že kdybychom kývli jednou, tak potom bychom museli už přijímat stále,“ řekl například v jednom z rozhovorů.
Na zmíněném červnovém summitu Evropské unie v roce 2018 přitom ale nebyly povinné kvóty primárně na stole. Na summitu se probírala aktuální situace v Itálii, kdy tamní premiér požadoval, aby se vyřešila situace s migranty, kteří do země cestovali z Afriky. Proti povinným kvótám už v té době byly Německo a Francie a podporovaly je pouze jihoevropské státy v čele s Itálií.
Migrační pakt není schválen
Babišův aktuální útok na premiéra nenechal chladným ani europoslance Tomáše Zdechvského (KDU-ČSL). „Pane Babiši, migrační pakt není schválen. Chápu, že je to detail, který ale z předsedy a bývalého premiéra udělá naprosto nekompetentního hlupáka. Není zač,“ vzkázal expremiérovi na sociální síti.
Ministři vnitra členských zemí EU se sice na reformě unijních migračních pravidel shodli již v polovině června, migrační balíček nicméně zatím nebyl schválen, takže se jím ještě na podzim budou opět zabývat. O konečné podobě migračních pravidel pak bude Rada EU debatovat s Evropským parlamentem.
Přijatý kompromis mimo jiné počítá s tím, že místo závazných kvót pro přerozdělování migrantů bude existovat povinná solidarita. Země si přitom budou moci vybrat, zda přijmou běžence, nebo využijí jiných variant. Těmi mají být finanční příspěvky na migranty nebo jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora. Česko si přitom spolu s dalšími státy přijímajícími uprchlíky z Ukrajiny vyjednalo výjimku z povinnosti finančně pomáhat přetíženým jihoevropským státům.