NÁZOR / Kreml v pátek uvedl, že ruští představitelé čelí různým omezením, pokud jde o jejich možnost cestovat do zahraničí. V Moskvě se nejvyšší místa obávají, že by se zahraniční mocnosti mohly pokusit získat přístup ke státním tajemstvím. O jaká tajemství by mohlo jít, když Putinův fašistický režim na sebe všechno stejně vybreptá, není jasné. S postojem Kremlu ale samozřejmě vyjímečně plně souhlasíme.
„Všechny (státní) organizace mají nuance v současném systému schvalování cest do zahraničí,“ sdělil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na každodenním brífinku s novináři. „Existují oddělení, kde zaměstnanci nemají povoleny výjezdy. Existují organizace s povinnou individuální oznamovací procedurou,“ dodal Peskov bez dalších podrobností.
Ve zprávě zveřejněné ve čtvrtek citovala agentura Reuters devět anonymních zdrojů napojených na stát, které podrobně popsaly „chaotický“ systém pravidel pro cestování úředníků napříč státními orgány – a to i v případě cest do zemí, které Moskva považuje za „přátelské“. Hlavním důvodem zpřísnění pravidel prý byly obavy, že by ruští představitelé mohli být „chyceni do pasti“ a donuceni prozradit státní tajemství nebo zadrženi a vydáni na Západ.
Reuters píše, že zákaz cestování byl formálně přijat v polovině roku 2023 a podobná omezení byla nyní zavedena pro držitele státních tajemství napříč ruskými ministerstvy. Omezení byla zpřísněna po lednovém zadržení Dmitrije Ovsjannikova, bývalého Ruskem dosazeného šéfa Sevastopolu na anektovaném Krymu, ve Velké Británii. Ovsjannikov je propuštěn na kauci a čeká na soud za porušení sankcí a praní špinavých peněz.
V únoru 2023 Peskov existenci takových zákazů popřel, což je vždycky slibné znamení, že na tom něco bude. V dubnu téhož roku už poněkud brzdil a hlásil, že byla formalizována „přísnější pravidla“ pro ty, kteří pracují v „citlivých“ oblastech. Bývalí i současní činovníci tehdy deníku The Moscow Times řekli, že vysoce postavené osobnosti potřebují k jakékoli zahraniční cestě „dvojí souhlas“ jak od svých přímých nadřízených, tak od svých šéfů. V praxibto znamená, že zahraniční cesty musel osobně podepisovat šéf kremelského štábu Anton Vaino nebo dokonce sám vůdce Vladimir Putin.
Snad problémy s cestováním nepostihnou slečnu jménem Luiz Rozova. O ní se má všeobecně zato, že je nemanželskou dcerou Vladimira Putina. Její matka vlastní luxusní nemovitost v Monaku v přepočtu v ceně desítek milionů korun. Luiz dokázala na sociálních sítích dovedně psát na hraně a ledacos naznačovat, než jí to kdosi zatrhnul. Pověsti jsou pověsti, ale když se podíváte na její fotografii…
Putinova současná údajná milenka Alina Kabajevová rodí potomstvo vůdci ve Švýcarsku. Chápeme. Ruské zdravotnictví dnes nemá úplně nejlepší pověst.
Syn samotného Dmitrije Peskova Nikolaj Peskov žil několik let v Londýně. Proslavil se loni, když mu krátce po vyhlášení mobilizace v Rusku zavolali spolupracovníci Alexeje Navalného a vydávali se za představitele vojenské komise. Odmítl jejich žádost o vstup do armády a naznačil, že to pro něj není vhodné místo.
„Třiatřicetiletý Nikolaj Peskov je typickým příkladem privilegované mládeže v Rusku. Jsou to potomci úředníků nebo obchodních magnátů a mají tendenci jít podobnou kariérní cestou, kterou jim předurčili rodiče. Tito jedinci často během svého dospívání nebo ještě dříve vycestují do zámoří a navštěvují prestižní školy a univerzity v zemích, jako je Velká Británie, USA, Švýcarsko a příležitostně Francie nebo Německo. V důsledku toho mají tendenci trávit více času mimo Rusko než v jeho hranicích,“ píše agentura Belsat.
Novináři ukrajinské Pravdy vypátrali Světlanu Ivanovovou, bývalou manželku ruského ministra obrany Timura Ivanova a našli ji ve známé francouzské alpské destinaci Courchevel. Dvě dcery náměstka ruského ministra obrany Alexeje Krivoručka mají nebo mohou mít americké občanství. Narodily se v Miami, kam Krivoručkova manželka často jezdí. Sám Krivoručko nemůže kvůli sankcím do USA cestovat.
„Instagram a další sociální sítě poskytují tisíce sladkých prázdninových fotografií a selfie, které sdílejí rodinní příslušníci ruské elity. Ksenia Šojgu, dcera ministra obrany Sergeje Šojgu, však působí diskrétněji. Zatím nesdílela žádné fotografie, na kterých by se chlubila dovolenou v Evropě nebo USA, pouze ty pořízené v Dubaji,“ píše ironicky Belsat. Přední propagandista Vladimir Solovjov zase nikdy nezkousnul, že už nemá přístup do své vily u jezera Como.
Ale takový je život. Věříme, že vlastenecké děti předních činovníků nebudou o výlety na dekadentní Západ ochuzeny. Jistě tam v týlu nepřítele plní nějaké speciální poslání. Zdůvodnění, že by mohl z papalášů Putinova režimu někdo vymámit nějaká státní tajemství, se nám ale nezdá. Cožpak má Kreml snad nějaká tajemství? Sám bunkrděd Vladimir Vladimirovič jasně vyhlašuje, že jeho cílem je svrhnout ukrajinskou vládu a obyvatelstvo Ukrajiny rusifikovat a země jako Česko a spol zase dostat do sféry vlivu Moskvy. Propagandisté ve státní ruské televizi stále opakují, že by nás chtěli spálit jaderným ohněm. To přece úplně stačí. Větší tajemství z těch lidí nikdo nevymámí.