Proruský server hlavnespravy.sk nás potěšil svými vášnivými sny. 25. srpna tam napsali: „Po Brexite je najbližším adeptom na výstúpenie z Európskej únie Holandsko. Holandská strana slobodných totiž pracuje na projekte referenda o vystúpení z EÚ. V krajine tulipánov je postačujúca účasť pre platnosť referenda len 20%, čiže odchod z EÚ je v tejto euroskeptickej krajine veľmi reálny.“
Abychom věděli, odkud vítr vane, stačí si přečíst další větu:
„Strana Slobodných je v Holandsku, tretia najsilnejšia politická strana. Svoju silu už ukázala v nedávnom referende, keď občania odmietli asociačnú zmluvu s Ukrajinou.“ Výsledek referenda ovlivněný ruskou propagandou samozřejmě Kreml potěšil a můžeme předpokládat, že by ho potěšil i odchod Nizozemí z Unie. V tom jsou názory Kremlu a šéfa nacionalistů Geerta Wilderse stejné.
Wilders se nechal slyšet: „Naša strana už dávno hovorí o potrebe odchodu z EÚ, ale až teraz po tom, čo k tomu došlo v Británii, môžeme počítať so skorým NEXITom, ešte pred parlamentnými voľbami (tie prebehnú v marci 2017). Takéto náhlenie vysvetľuje aj nutnosť ochrany našich národných hraníc. Tak, ako je to dnes, je najväčšou hrozbou nekontrolovaná záplava migrantov, ktorí prichádzajú z bezpečných krajín, aby sa dostali do Holandska. Čo ukazuje, že títo utečenci neutekjú do bezpečia, ale kvôli sociálnym dávkam. Spolu s migrantmi do Európy prenikajú aj tisíce teroristov, čo je priame ohrozenie európskeho mieru.“
Tak když to „povedal Wilders“, jistě na tom něco bude.
Symbolicky názorové sepětí Wilderse a Putina ukazoval před referendem plakát Mladých socialistů, který ukazuje Wilderse a Putina, jak se líbají. Inspirací byla známá fotografie východoněmeckého šéfa komunistů Honeckera ve vášnivém líbání s Leonidem Brežněvem Nederlandse Spoorwegen, státní železniční společnost v Nizozemsku, se ale rozhodla tento plakát zakázat.
Je jasné, že zájmům putinovského režimu by nejvíce vyhovoval rozklad Unie. Proto se také Kremlu líbí různé krajní nacionalistické strany, které chtějí Unii rozložit a pak by mohl v jednotlivých zemích, „osvobozených“ od „diktátu Bruselu“ posazovat své zájmy.
Je třeba připomenout, že Wilders kritizoval postup Ruska na Krymu a na východní Ukrajině. Z podněcování krize ale obvinil Evropskou unii, která podle něj dává Ukrajině naděje na vstup do Unie, přičemž má vědět, že je tato země rozdělená. Byl také proti sankcím uvaleným na Rusko po okupaci Krymu a ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Ale i podpora s mírňoučkými výhradami Putinovi bohatě stačí. Krajní nacionalisté mu jdou vůbec dost na ruku. Ve Francii si paní Le Pen od Rusů dokonce půjčila peníze s tím, že nebude postup Ruska kritizovat. Francouzská krajně pravicová Národní fronta si půjčila devět milionů eur (249 milionů korun) na kampaň od První česko-ruské banky (PČRB) založené v roce 1996 v Praze.
Jak může někdo brát tyhle lidi vážně? O tlampačích ruské propagandy u nás nebo na Slovensku ani nemluvě.