
FOTO: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Někteří lidé se s počínajícím šedivěním vlasů smíří, jiní si vlasy začnou barvit. Nyní se podle vědců zdá, že barva, jež má zakrýt šediny, nebude potřeba. Na základě nové studie totiž možná objevili jednoduchý způsob, jak tomuto přirozenému procesu zabránit.
Vědci z Nagoyské univerzity v Japonsku v rámci svého výzkumu zjistili, že antioxidant luteolin zřejmě zastavuje proces šedivění u myší. Domnívají se tedy, že by mohl mít podobný účinek také u lidí. Můžeme ho najít v mnoha druzích zeleniny, jako je například celer, brokolice, mrkev, cibule či paprika. Kdo nemá zeleninu v lásce, může si ho dopřát jako doplněk stravy.
„Tyto výsledky byly překvapivé. Naznačují, že luteolin může mít jedinečný účinek, který zabraňuje šedivění,“ sdělil podle deníku Daily Mail hlavní autor studie Masashi Kato.
Šedivění vlasů patří k přirozeným procesům stárnutí. U každého člověka je samozřejmě průběh individuální. Obecně lze však podle WebMD říct, že běloši začínají šedivět ve věku kolem 30 let, Asiaté zhruba ve 40 letech a černoši přibližně ve 45 letech.
Proč vlastně lidé šedivějí? Vlasové folikuly totiž obsahují pigmentové buňky, které produkují chemickou látku – melanin. Ten dodává vlasům jejich barvu. Když člověk stárne, začnou tyto buňky odumírat. Bez pigmentu pak rostou nové vlasy prošedivělé.
Odborníci se rozhodli prozkoumat, zda by tři antioxidanty – luteolin, hesperetin a diosmetin – mohly proces šedivění vlasů ovlivnit. Testy provedli na myších, jimž byl podán jeden ze tří zmíněných antioxidantů, a to buď lokálně, nebo orálně. Myši, kterým byl podán luteolin, si prý udržely tmavou srst, na rozdíl od myší, kterým tento antioxidant podán nebyl.
„Je zajímavé, že luteolin měl omezené účinky na vlasové cykly, což naznačuje, že jeho primární dopad je spíše na pigmentaci než na růst nebo vypadávání vlasů. Toto zjištění činí luteolin zajímavým pro řešení šedivění vlasů, které souvisí s věkem,“ vysvětluje Kato.
Spoluautor studie Takumi Kagawa pak podle Integrative Practitioner doplnil, že by bylo zajímavé prozkoumat, zdali může luteolin ovlivnit také další změny související s věkem, jako je například plešatění.