Není tomu tak dlouho, co veřejný prostor místo aktuálních vážných témat, jako je trvající ústavní krize nebo spor o rozpočtu, zcela ovládli slavní Babišovi sysli. Snad žádného občana neminula informace, že pan premiér při své návštěvě Ústeckého kraje vypouštěl sysly do přírody. Když je zapotřebí kouřové clony, nejlépe poslouží zvířátka, jak vědí všichni marketéři a zejména ti Babišovi. Fotky vyděšeného tvorečka sevřeného v pěsti chráněné rukavicí nebo videozáběry předsedy vlády s ministrem životního prostředí Brabcem, kterak vrtají díry do země a poté do nich cpou sysly, byly všude. Sláva veliká a jedno oko skalních fanynek nezůstalo suché. Pan Babiš má rád zvířátka a stará se o ně! Taky má moc rád naši krásnou českou krajinu a přírodu.
Uplynuly ale necelé tři týdny a máme tu úplně jinou zprávu. Došlo k přemnožení hlodavců, konkrétně hrabošů polních. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) povolil plošné rozhazování jedu Stutox II. Ministerstvo zemědělství pod vedením Miroslava Tomana souhlasilo.
Jed Stutox hubí živočichy rychle, takže zůstávají ležet na povrchu. A každý soudný člověk asi pochopí, že žádný tvor si při spatření jedu neřekne „aha, to je jen pro hraboše, to nesežeru“. Logicky tak bude docházet k masivnímu úhynu nejrůznějších živočichů. A jak už ochránci životního prostředí varují, budou k nim kromě zajíců, srnčí zvěře a drobných šelem, jako jsou lasice nebo tchoři, patřit hlavně čápi, volavky, sovy a další dravci, kteří hlodavce nacpané jedem uloví nebo sežerou jejich mršiny. Totéž se týká koček a psů. Nově je totiž povoleno rozhazovat jed po povrchu, nikoli aplikovat do nor, jako se to dělalo dosud. Navíc se jed nerozhazuje jen po polích, ale také třeba po vinohradech nebo v sadech s ovocnými stromy.
Tato neuvěřitelná zrůdnost zvedla ohromnou vlnu odporu. Mnozí občané protestovali nejen na sociálních sítích, ale také psali dopisy poslancům a ministrům. Vznikla rovněž petice, kterou iniciovali Jakub Hruška, přírodovědec a VŠ pedagog, senátor Tomáš Czernin a radní města Louny Michal Kučera a pod níž během jediného dne přibylo přes 12 000 podpisů. A ozývali se i politici.
Proti kolegům z ministerstva zemědělství se ostře postavil dokonce i spoluvypouštěč syslů, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) . „Plošná aplikace jedů na zemědělské půdě výrazně ohrožuje různé druhy živočichů, zejména ptáků, a je tak v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny,“ uvedlo jeho ministerstvo ve svém stanovisku k povolení plošného rozmisťování jedu.
Poslanec Jan Farský a místopředseda STAN se na svém facebookovém účtu neubránil expresivnímu výrazivu: „Tohle je neskutečná prasárna,“ napsal. „Tahle vláda sprostě plundruje naši zemi. Rozdávají přesně tolik, aby se udrželi u moci a mohli si přihrávat víc a víc peněz. Tu z dotací, tu úpravou předpisů tak, aby si zvýšili své zisky z ,podnikání‘. Chovají se jako nájezdníci, kteří vtrhnou do země, tu totálně vysají, aby nakonec sbalili rance peněz, a ze země pod heslem po nás potopa, zmizeli. Přesně tak funguje tahle vláda pod vedením zemědělského velkopodnikatele Andreje Babiše. Přijetí protierozní vyhlášky odkládají dva roky, ale když to prospěje jejich byznysu, nasadí chemii hned.
Jediné, čemu rozumí, jsou peníze. A jediné, o co jim jde, jsou peníze na jejich účtech…“
„Žijeme v éře šílenců u moci,“ myslí si zase předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nejprve se jeden šílenec nechá fotografovat se syslem, kterého jakoby ,vrací do krajiny‘, aby pak druhý šílenec z jeho vlády rozprášil jedy, které zahubí nejenom ty sysly, ale i čápy, dravce, kočky i psy. Zbavme se šílenců, podporujme přírodu.“
S velkým humbukem vypuštění sysli teď tedy můžou dostat nažrat jedu. Sorryjako, svůj úkol už splnili. Andrej Babiš tím podle oficiálního prohlášení podpořil záchranný program Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na navrácení hlodavců do přírody. Aby vláda, jíž předsedá, pár dnů na to nechala tu přírodu a krajinu zasypat jedy. Větší chucpe si jen těžko lze představit.
Dnes, v pátek 9. srpna, má ale ministerstvo zemědělství zasedat společně s experty na danou problematiku a dospět k rozhodnutí, zda plošné trávení všeho živého bude pokračovat, nebo se od něho upustí. Činí tak prý v reakci na kritiku ministerstva životního prostředí, podle něhož tento způsob deratizace představuje extrémní riziko a je dokonce v rozporu se zákonem. Dost možná k tomu ale přispěla i hlasitá nevole velké části odborné i laické veřejnosti. Nezbývá tedy než doufat, že zdravý rozum zvítězí. A nemlčet.