Vitalij Kličko, starosta Kyjeva, prohlásil, že v případě konání voleb na Ukrajině do nich není možné zahrnout území, která jsou aktuálně okupovaná Ruskou federací. Podle jeho slov již nejsou Ukrajinou.
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko okomentoval možnost konání voleb, které by se na Ukrajině měly v době válečného konfliktu konat. Uvedl, že území, která se stala součástí Ruska, již nepatří Ukrajině. Informoval o tom server The Moscow Times s odvoláním na agenturu UNIAN.
„Hlasovat? Ta území, která jsou okupována, už nejsou Ukrajinou, nebudou tam žádní zástupci,“ řekl s tím, že podle něj není jasné, jak Kyjev tato území zohlední. Podle Klička by navíc konání voleb za současných podmínek vedlo ke kolapsu Ukrajiny, protože politici by mezi sebou začali bojovat o moc.
Ruská federace momentálně na Ukrajině okupuje Chersonskou, Luhanskou, Doněckou a Záporožskou oblast a poloostrov Krym.
Volodymyr Zelenskyj byl zvolen prezidentem Ukrajiny v dubnu 2019 na pětileté období. Další volby by se tedy na Ukrajině měly konat na jaře příštího roku. Poslední parlamentní volby se pak konaly v červenci roku 2019 a k dalším by tudíž mělo dojít, v případě, že by se země nebránila Ruské federaci, letos na podzim. Jejich konání by ovšem bylo velice komplikované a podle Zelenského by musela přijít finanční pomoc od západních spojenců, přičemž provozovatelé voleb by museli na frontu za vojáky, kteří brání zemi proti Rusku.
„Logika je taková, že pokud hájíte demokracii, měli byste na tuto obranu myslet i během války. Volby jsou jednou z obran. Ale ne nadarmo jsou volby během války zákonem zakázány – je velmi obtížné je uspořádat,“ uvedl Zelenskyj. Volby by se na Ukrajině mohly konat i přes stanné právo v případě, že by parlament podpořil příslušné legislativní změny.
Uspořádat svobodné a spravedlivé volby v době války je podle ukrajinských představitelů, volebních expertů a zastánců demokracie prakticky nemožné a také nerozumné, informoval server The Washington Post s tím, že zdůraznil, že zhruba pětina ukrajinského území je okupovaná ruskými silami. Miliony Ukrajinců jsou vysídleny, mnoho z nich žije mimo zemi a na frontě jsou navíc nasazeny desetitisíce vojáků. Vyhlídka na konání řádných demokratických voleb na Ukrajině je podle představitelů navíc přímo nemožná a mohla by moskevským bezpečnostním silám poskytnout prostředky k infiltraci a oslabení Ukrajiny zevnitř.