Podzim může přinést vyšší podíl lidí nakažených covidem, přístup k epidemii však bude jiný. S proočkovanými, bez lockdownu a přísných restrikcí. Takto alespoň predikuje vývoj část českých epidemiologů.
Česko by se podle epidemiologů mělo připravit na to, že vyšší nárůst pozitivně testovaných může během podzimu přijít. Tato čísla je však nutné interpretovat jinak než loni: tehdy byl lockdown zaváděn, aby zabránil přetížení nemocnic a chránil citlivé skupiny. Tuto roli však podle dat nyní převzala vakcinace. Jak ukazují data ve světě, i přes záchyt pozitivně testovaných je hospitalizováno (a také umírá) kvůli covidu mnohem menší množství lidí.
Česko proto podle vakcionologa Marka Petráše – podobně jako ostatní země, které byly v očkování rychlejší než Česká republika – přístup ke koronaviru změní. „Cílem viru je jeho existence. Aby mohl existovat, musí se množit, k čemuž potřebuje svého hostitele, kterého samozřejmě nemůže zlikvidovat, protože by se tím pádem zlikvidoval i on sám,“ řekl pro CNN Prima News Petráš.
Zatímco například ve Velké Británii je plně proočkováno 57 procent osob a aspoň jednu dávku má 70 procent, v České republice je to 45 a 53 procent. Podle viroložky Ruth Tachezy je na větší rozvolňování ještě čas. „Ještě nejsme v situaci Británie. A čísla jasně říkají, že nákaza je teď mezi nevakcinovanými nebo částečně vakcinovanými,“ řekla pro Český rozhlas. Britové se podle ní chovají opatrněji – i přes velká rozvolnění, jež však v sobě zahrnují řadu doporučení.
Podle viroložky Hany Zelené by mohlo být cestou uznávat protilátky po prodělání covidové nákazy jako ochranu před koronavirem. „Mohlo by to pomoci u lidí, kteří váhají nebo se domnívají, že infekci možná již prodělali. Pokud by při vyšetření zjistili, že protilátky nemají, tak by to pro ně mohl být impuls nechat se naočkovat,“ řekla Zelená.
Jak konstatuje biochemik Zdeněk Hostomský a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, postup Británie je inspirativní. „Naše proočkovanost je nižší, ale prošli jsme velkou vlnou infekce a nakažených bylo také několik milionů, ty můžeme přičíst k očkovaným. Takže populační imunita je u nás relativně vysoká,“ uvedl.
Podle odborníků ovlivňuje imunitu společnosti i počet lidí, kteří zde nemoc prodělali. „Problém s kolektivní imunitou ale je, že řada lidí se infikuje a nevytvoří si paměťovou stopu. Bezpříznakoví nakažení mohou nemoc zlikvidovat na úrovni přirozené imunity, a tudíž ani nejsou chráněni proti reinfekci,“ dodala Tachezy.
Cestu vidí v lepším vládním vysvětlování účinnosti vakcín a vhodnější dostupnosti pro ty, kteří s vakcinací váhají – např. zřízení mobilních očkovacích center a očkování u praktických lékařů.