Známý investigativní novinář Janek Kroupa se dostal pod palbu kritiky poté, co uveřejnil reportáž o Agrofertu premiéra Andreje Babiše, který neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech polí. To se nelíbilo generálnímu řediteli rozhlasu René Zavoralovi, ale i dalším členům Rady Českého rozhlasu. Kroupa v rozhovoru pro Revue FORUM jasně říká: Pokračujeme a budeme pokračovat.
Když jste pracoval na reportáži týkající se neoprávněného hospodaření Agrofertu na pozemcích, které společnosti nepatří, zaznamenal jste nějaké upozornění, že by se celá věc měla pojmout jinak?
Rozhlas jako takový je velmi zdrženlivý. Nemohu říci, že by se jednalo o prostředí, které by bylo ostře nabroušené nějakým směrem, to opravdu není. Ale to, jak se situace vyhrotila teď, se ještě nestalo. Samozřejmě jsme měli různé dialogy i konflikty, ale většinou se nám podařilo vyřešit je v žurnalistické části, to znamená od šéfredaktora dolů. Konflikt od šéfredaktora nahoru jsme ještě nikdy neměli.
Jaká je v Českém rozhlase atmosféra?
Teď samozřejmě krásná, milé prostředí! (smích)
Do denní agendy se to nijak nepromítá. Připravujeme pokračování naší reportáže a dopad to na naši práci nemá žádný. Ale stále trvá situace nevyřešeného konfliktu s ředitelem. V tomto smyslu jistá tenze existuje.
Vy máte za sebou mnoho investigativních reportáží, které se týkaly spousty lidí. Setkal jste se někdy s podobnou situací?
Mockrát. Tohle je věc, která nastává cyklicky. Když jsem nastupoval do Českého rozhlasu, René Zavoral mě přijímal a já jsem ho na to předem upozorňoval. Osobně to mám vnitřně nastaveno tak, že pokud mám obdobný konflikt se šéfredaktorem, odcházím. Pokud ten konflikt mám s ředitelem a šéfredaktor za mnou stojí, tak ne. A Jan Pokorný za mnou stojí, zastal se naší práce. V Českém rozhlase tak momentálně stojí redakce proti managementu.
Na záznamu kritiky vaší práce se kromě René Zavorala vyjadřují členové Rady Českého rozhlasu, pánové Jandák a Kňourek. Uznáváte některou z jejich výtek?
Je těžké na to odpovědět. V jejich očích to možná pravda je, ale je to hloupost. Jednou z jejich výtek bylo, že jsme neoslovili Agrární komoru. Ano, mohla dostat prostor, ale to nemá žádnou konotaci pravdivosti či nepravdivosti. Navíc jsme ji oslovili. Jestli má někdo pocit, že její vyjádření mělo být jako první, dobrá. Ale to, že si radní myslí blbosti, to pro mě nic zásadního neznamená. Z mého pohledu je asi pravda, že si to myslí, ale tím to končí. A věcně je to nesmysl proto, že Agrární komora je lobbistickou organizací, která sama o sobě nehospodaří na žádných pozemcích, a tak není účastníkem dané kauzy. My jsme nejprve mluvili s těmi, kterých se věc přímo týká, až poté jsme se ptali dalších možných komentátorů. Tvářit se navíc, že je Agrární komora nezávislým glosátorem, to je vrchol naivity. Jejich úkolem je bojovat za zemědělce, notabene za ty největší zemědělce, kteří jsou významnými hybateli. A kdo to je? Přece Agrofert. Nemůžeme se tvářit, že se jedná o nezávislou instituci, je jasné, koho se bude zastávat, a tak je potřeba k tomu přistupovat.
Objevily se ale také argumenty, že hospodaření na cizích pozemcích a čerpání dotací je obvyklé a takových zemědělců existuje mnoho.
To je pravda. Stejně tak dvacet tisíc podnikatelů obchodovalo s korunovými dluhopisy. Jenomže problém to byl ve chvíli, kdy tak činil ministr financí, dnes předseda vlády.
Co bude známý novinář dělat dál? Jak je na tom podle něj česká žurnalistika? Čtěte v novém čísle Revue FORUM, které vychází v pondělí 8. ledna! Ve vašich trafikách a předplatné na www.revueforum.cz. Předplaťte si ji a o žádné číslo již nepřijdete.