„Pro nikoho nebylo snadné rozhodnout o deportaci vraha odsouzeného na doživotí po několika letech ve vězení.“ V noci na pátek tak okomentoval německý kancléř Olaf Scholz výměny vězňů mezi Ruskem a západními zeměmi. Její součástí byl i Vadim Krasikov, který v roce 2019 v německém hlavním městě zavraždil Gruzínce Zelimchana Changošviliho, bývalého vůdce čečenských povstalců.
Soukromé letadlo s 13 propuštěnými vězni přistálo ve čtvrtek v noci na západoněmeckém letišti Kolín-Bonn. Scholz poznamenal, že mnozí z vězňů se obávali o své zdraví a životy, proto bylo důležité, že „jsme jim zde umožnili tuto ochranu“. Rozhodnutí o tom, že součástí výměny bude i Vadim Krasikov, podle něj nebylo jednoduché.
„Pro nikoho nebylo snadné rozhodnout o deportaci vraha odsouzeného na doživotí po několika letech ve vězení,“ prohlásil podle německého deníku Spiegel Scholz, který na letišti osobně přivítal všechny propuštěné vězně.
Vraždu Gruzínce Zelimchana Changošviliho, který podle Moskvy za druhé čečenské války provedl v roce 2004 útok v Rusku, posoudil německý soud jako záměrně brutální vzkaz Ruska svým nepřátelům v zahraničí. K vraždě došlo v srpnu 2019. V parku Tiergarten v Berlíně Rus přijel na kole, z batohu vytáhl pistoli a a Gruzínce střelil do zad. Sesedl z kola a ještě několikrát vystřelil.
Rozhodnutí o jeho výměně podle Spiegelu přijala vládní koalice společně po pečlivé diskusi a zvážení. Předseda opozice Friedrich Merz o tom byl včas informován a podle Scholzových slov s rozhodnutím souhlasil.
Po setkání s vyměněnými vězni označil Scholz rozhodnutí za správné. „Pokud jste měli nějaké pochybnosti, po rozhovoru s těmi, kteří jsou nyní na svobodě, je ztratíte,“ dodal. Mluvčí pro zahraničněpolitické otázky sociálních demokratů později poznamenal, že někdy je třeba „uzavřít dohodu s ďáblem v zájmu lidskosti“.
Na letišti na vyměněné vězně čekal v Rusku i prezident Vladimir Putin. Podle webu Ukrajinska pravda Krasikova přivítal slovy „Jak se vede?“ a objal ho.
V rámci největší výměny vězňů od konce studené války zamířilo z Ruska na západ 16 lidí, opačným směrem deset – osm dospělých a dvě děti. V rámci výměny se z Ruska dostala například americký novinář Evan Gershkovich, rusko-americká novinářka dříve žijící v Česku Alsu Kurmaševová, bývalý příslušník americké námořní pěchoty Paul Whelan, političtí oponenti režimu prezidenta Vladimira Putina Vladimir Kara-Murza a Ilja Jašin, ochránce lidských práv ze sdružení Memorial Oleg Orlov či několik spolupracovníků zesnulého opozičního předáka Alexeje Navalného.