Uzbecký přistěhovalec Sayfulla (Sajfulláh) Saipov, který v úterý na newyorské stezce pro pěší a cyklisty zabil pronajatou dodávkou osm lidí a 11 dalších zranil, byl dnes obžalován z terorismu. Obžalobu si nečekaně vyslechl přímo u soudu, kam byl přivezen z nemocnice na kolečkovém křesle s pouty na rukou i nohou.
Saipov vyšetřovatelům sdělil, že postupoval podle návodu šířeného hnutím Islámský stát (IS) a že chtěl zabít co nejvíc lidí. Dal také najevo, že je na svůj čin hrdý. První výsledky vyšetřování, o nichž dnes informovala americká média, ukazují na dlouhodobější přípravu teroristického útoku, která ovšem pozornosti newyorské policie unikla.
„Řídil se téměř přesně do písmene pokyny o způsobu provedení podobného útoku, které IS už dřív rozšířil pro své stoupence na sociálních sítích,“ řekl novinářům zástupce šéfa newyorské policie John Miller. Saipov, který byl při útoku postřelen, je v nemocnici při vědomí a komunikuje s policií. Podle Millera nikdy nebyl předmětem policejního zájmu, ale udržoval kontakty s lidmi, kteří vyšetřováni byli. Agentura Reuters uvedla, že Saipov byl ve styku s člověkem, kterého pro údajné teroristické aktivity vyšetřují agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).
FBI dnes také v souvislosti s útokem požádal veřejnost o pomoc při pátrání po další osobě. Sdělil, že jde o 32letého Mukhammadzoira Kadirova, který se stejně jako Saipov narodil v Uzbekistánu. Důvod, proč po něm pátrá, ale úřad neuvedl.
O tom, že se ze Saipova stal vyznavač radikálního islámu svědčí mimo jiné rukou psaný vzkaz nalezený v jeho autě, který byl napsán v arabštině a stálo v něm, že Islámský stát „potrvá věčně“. Právní výbor amerického Senátu dnes potvrdil, že Uzbek přicestoval do USA v roce 2010 legálně s využitím takzvané zelené karty. Tu získal v loterii podle imigračního programu platného od roku 1990.
Loterijní program dnes ostře kritizoval prezident Donald Trump, podle něhož Spojené státy právě vinou tohoto programu „dovážejí evropské problémy“. Prezident hodlá požádat Kongres, aby program zelených karet, který cizincům umožňuje získat v USA právo trvalého pobytu, okamžitě zrušil. Trump označil Saipova za „zvíře“ a prohlásil, že ho možná odešle do věznice na kubánském Guantánamu, kde Spojené státy po teroristických útocích ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu.
Mezi mrtvými je podle úřadů pět Argentinců a Belgičanka, identita ostatních známa není. Podle argentinského ministerstva zahraničí zemřelo pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria. Rosario k uctění jejich památky vyhlásilo třídenní smutek. Příbuzným již kondoloval argentinský prezident Mauricio Macri a také argentinská vláda. O jedné mrtvé pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér.
Vyšetřování se teď soustřeďuje na zkoumání záběrů z bezpečnostních kamer na manhattanské magistrále West Side Highway, kde se útok stal. Policisté procházejí i záznam z mýtného systému ve snaze zjistit, zda Saipov se svým vozem před útokem silnicí projížděl, aby ohledal terén. Televize NBC oznámila, že se u útočníka našlo několik nožů; není ale jasné, jak je chtěl použít.
Pokračuje rovněž pátrání po Saipovově minulosti. Jeho bývalý přítel a soused z Ohia Mirrakhmat Muminov vypověděl, že stoupencem radikálního islámu se Saipov stal až v USA. „Nemohl se tu nabažit náboženské svobody,“ řekl agentuře AP Muminov. Ten stejně jako Saipov pochází z Uzbekistánu, kde režim z obavy před extremisty tvrdě zasahuje proti islámským radikálům.
Úterní teroristický útok v New Yorku shodně odsuzují představitelé zemí celého světa. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvedl, že Berlín stojí v boji proti terorismu plně na straně Spojených států. Rusko podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova považuje atentát s osmi mrtvými za nelidský. Kondolence do USA zaslaly například Írán, Francie, Argentina či Uzbekistán, odkud útočník pocházel.