Vláda si nechala zkonstruovat, aby měla podle čeho přijímat protiepidemická opatření ne od oka, ale na vědeckém základě, komplikovaný a nejspíš vcelku odborně vyspělý systém PES. Okamžitě poté, co tento systém, podle kterého se měla štelovat vládní opatření, signalizoval další vlnu průšvihu, bylo všechno jinak. Ti všiváci epidemiologové, statistici a celá tahle verbež, co nepatří do holdingu, totiž do výpočtu skóre PES nezapracovali faktor „co si myslí na fejzbůčku Babišovi voliči“. A PES začal štěkat, že se mají opatření přitvrdit, přesně v momentě, kdy lid na fejzbůčku chtěl opatření zmírnit. Andrej zapomněl na heslo „nenadávej na zrcadlo, když máš hubu křivou“ a to zrcadlo – systém PES – bez váhání zmrzačil, aby mu výsledek ladil s chtěním davu. Za čtrnáct dnů za to zaplatíme.
Epidemie začíná zase nabírat dech, takže na Štědrý den řada našich spoluobčanů zažije vánoční jízdu houkající sanitkou, která je poveze na nejbližší plicní ventilátor. Děje se tak krátce poté, co si vláda nechala vypracovat systém PES. Podle mých skoupých informací o struktuře toho modelu je i vcelku příčetný – systém hodnocení vývoje epidemie v čase a na ten vývoj navázaný sled protiopatření. Pak ale nastal velmi negativní vývoj v epidemii. Lid na fejzbůčku však volá po svobodě – svobodě nakazit okolí svými choroboplodnými zárodky.
Pan premiér se tedy na svého PSA vykašlal. Je proto k tomu tématu a epidemii raději zticha, když tak přináší dobré zprávy a poutá pozornost voličů na staré dobré peníze. Jeho prchalové opakovaně sdílejí na jeho účtu posty ministryně financí Schillerové, že je vlastně všechno fajn: „Státní rozpočet na příští rok je schválen. Zákon roku je schválen! A to znamená rekordní investice, více peněz na školství, zdravotnictví i do sociální oblasti.“
Andrej: Všechno dobrý!
Babišovi prchalové jak kulomet pálí posty, kterak se Babiš předvádí v Ústřední vojenské nemocnici, kde se připravuje očkování, podobně jako se předváděl v improvizované armádní polní nemocnici, když hrozil skokový nárůst hospitalizací. Tohle mě zasahuje tak trochu osobně. Mám k našim vojákům ohromnou úctu. Jsou ochotni vzít do ruky zbraň a jít riskovat život někam do horoucích pekel, aby se nám z těch pekel zase nevyrojili nejrůznější bin Ládinové. Armáda je jednou z mála státních struktur, která si po revoluci po právu získala hluboké sympatie veřejnosti. A když se na tomto respektu k armádě přiživuje bytost jako Andrej Babiš, napadá mě staré rčení „vzít potěh a hnát ho odtud“. Potěh byl instrument zvláště způsobilý k mlácení přes zadek. Na průřezu kruhový a promaštěný silnější kožený řemen, kterým si švec přidržoval při práci spravovanou botu v žádoucí poloze na koleni.
PES – protiepidemický systém – představil novinářům 13. listopadu ministr Blatný. Rizikové skóre PES mělo ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat od 16. listopadu. V neděli 13. prosince na ČT24 se sprosťák moderátor na PES i epidemii Andreje Babiše zeptal. Premiér velmi seriózně říkal, jak je potřeba všechny, nejen seniory, ochránit, a vyzýval k sociálnímu distancu. A že vláda nemá jinou možnost než zpřísňovat. Majitelé zavřených restaurací a hotelů ale musí dostat stoprocentní kompenzace (což měli slíbeno od začátku lockdownu – pozn. aut.). Současně se omluvil za zákaz prodeje nápojů s sebou, který byl z autorské dílny jeho vlády. Pak pan premiér Babiš, aby jej jeho stoupenci měli za co obdivovat, zdůraznil, že to napraví a kafe s sebou prosadí. Je hezké, že se premiér omlouvá za normu, kterou několik dnů předtím prosadila jeho vláda. Stejně tak je potěšující, že je premiér na straně lidu, a tak to v podstatě nejdůležitější napraví. Ten nejpalčivější problém ČR v době epidemie, problém až geopolitického významu – zákaz kafe s sebou – pan premiér vyřeší. „To kafe s sebou, ten kelímek, je nesmysl. My jsme nevěděli ani, že tohle z toho může vypadnout.“ Ovšem s tím, jestli budou vánoční trhy, počká na vládu. Neřekl, že počká na vládu proto, aby zrušení vánočních trhů nebylo na něm, a on se mohl na tu vládu později vymlouvat. Většina byla proti, tak holt Andrej Dobrotivý demokraticky ustoupil.
Z úst pana premiéra zazněl výrok, který by šlo tesat do mramoru: „PES není žádný zákon, my máme nějaké zkušenosti s tím PSEM, a je třeba zapojit selský rozum! Být svázán PSEM, který tam řeší x věcí. My jsme to za první vlny dělali jinak. Tady byla velká poptávka po předvídatelnosti, ale nikdo si neuvědomil, že vlastně se to tak svázalo, že to někdy přestává mít nějakou logiku, smysl.“
A to byl na zbytek týdne poslední Babišův výrok na sítích k tématu epidemie – kromě předvádění se s vojáky samozřejmě. Jinak se plně věnoval tomu, kterak skrze médium, paní Schillerovou, snižuje daně a přidává důchodcům. „Senioři si to zaslouží, těch pět tisíc!“ Mohl jim to dát, protože to díky jím sestavenému rozpočtu bylo možné. Na to samé téma – jak je dobrej, všem přidal, všem snížil daně a ještě rozdá spoustu peněz – bylo i 13. prosince nedělní Čau lidi. Vybral daně, snížil zadlužení a všem důchodcům dá peníze. „Opozice má radost, že roste počet nakažených, Piráti si libují v počtech zemřelých,“ děl premiér. Představa Ivana Bartoše, kterak obchází márnice a dělá si čárky za jednotlivá těla, je pikantní. Ovšem pan premiér dělá všechno pro to, aby zachránil všechny občany. On samozřejmě zajistí 20 000 odběrových míst na plošné testování. O tom, že zajistil prd, jsem zde psal již minulý týden. Ale proč by si nezalhal, je zvyklej! Čau lidi z minulé neděle však navodilo důležitou otázku: Není Andrej Babiš trojjediný?
Spiknutí tajtrlíků
V současné době je po celé republice stupeň ohrožení číslo 4. Reprodukční číslo vzrostlo z 1,18 na 1,22. Na webu PES čteme: „Vážný stav: Počet nakažených v populaci je vysoký, je významné bezprostřední riziko dalšího zhoršování situace, trasování kontaktů je omezeno, probíhá komunitní šíření nákazy.“ V sobotu i v Babišových svěřených Lidovkách psali: „Naprostá většina regionů je aktuálně na úrovni pátého stupně PES. V několika krajích vystoupal rizikový index až na 81 bodů.“
A ve stejném článku dále: „V pátém i ve čtvrtém stupni by měly být zavřeny restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb.“ Teď jsem si byl nakoupit. Nebylo zavřeno. Vláda si pořídila s velkým halasem PSA. Když začal štěkat, tak ho vykastrovala, a navíc dostal potěhem. Národ s laskavým souhlasem vlády vyrazil na zlatou neděli nakupovat do otevřených obchodů. Za čtrnáct dnů budou mít zdravotníci dost fičák. Ale možná už i dřív.
Čekal jsem proto netrpělivě na Čaulidění v neděli 20. prosince – co k tomu růstu počtu nakažených řekne. Jak si Andrej Babiš stále stěžuje, že ho nikdo nemá rád – fotografie níže ukazuje, že alespoň jeden občan této země, tedy já, na slova pana premiéra netrpělivě čekává celá nedělní odpoledne. A těším se jak malé dítě. Nové Čau lidi jsem viděl jako pátý divák.
Pořad jsem vyslechl a – jako na potvoru – byl celý o tom, jak snížil daně, úspěšně prosadil rozpočet, opozice je fuj a tak dále. Proč pod jeho moudrým vedením sílí epidemie a na dveře bouchá třetí vlna, nevysvětlil. Úplně vynechal, že sice dal protiepidemický systém vytvořit, ale okamžitě poté, co z něj vyplynula opatření, co se Babišovi nehodí do jeho populistické politiky, nechal toho svého PSA úředně vykastrovat. Něco překvapujícího jsem však přece jen v jeho videu našel. Pan premiér – při monologu, jak jeho vláda zvládne očkování – pronesl památný výrok: „Není pravda, že jsme neni připraveni.“
Domnívám se, že tou větou se pan premiér zcela jednoznačně charakterizoval. Jak sám sebe, tak svou vládu, tak její styl vládnutí.
Pro citlivé čtenáře zůstává samozřejmě záhadou, proč jsem na nedělní Čaulidění čekal tak natěšeně a netrpělivě, když jsem mohl předpokládat, že to budou lži a nesmysly jako obvykle. Odpověď je jednoduchá. Mám od dětství přírodovědné koníčky. Kromě Andreje Babiše sleduji stejně pečlivě například i mnohonožky Telodeinopus aoutii.