Odchod do opozice zřejmě v hnutí Andreje Babiše povolil stavidla. Jak jinak si vysvětlit, že mnoho věcí, které majitel ANO řekne, posléze dementují jeho podřízení. Chopí se snad otěží postupně Alena Schillerová nebo Radek Vondráček, jejichž vyjádření jdou proti těm premiérovým nejzřetelněji?
První viditelný dopad neúspěšných voleb byl zřejmý v momentě, kdy si hnutí ANO volilo nové vedení svého poslaneckého klubu. Z místa předsedy se totiž poroučel Jaroslav Faltýnek, který měl přitom svou pozici vždy stoprocentně jistou. Podle Babišovy pravé ruky šlo o jeho přání, ale není složité si představit, že k němu došlo kvůli postavení hnutí v následujících čtyřech letech.
Faltýnek, zkušený vyjednavač, doteď mohl vystupovat z pozice síly, kterou mu příslušnost k nejsilnějšímu politickému subjektu zaručovala. Nyní už by se však nemohl na takový komfort spolehnout a každé jednání by bylo spíše o tom, co je ANO ochotno udělat pro vládnoucí koalice a co za to bude chtít. Navíc by ani nebylo zřejmé, jestli by se SPOLU a PirSTAN se 108 mandáty s Babišovým hnutím vůbec hodlaly zaplést.
Role nové šéfky poslanců se tak místo Faltýnka ujala dosluhující ministryně financí Alena Schillerová. Politický matador jí sice zůstal k ruce, ale dá se předpokládat, že se nyní bude věnovat pro něj důležitějším věcem, než jsou zájmy brzy již opozičního hnutí. Právě končící správkyně státní kasy se nyní ukázala i ve světle, v němž ji veřejnost zatím nezná.
Schillerová se totiž v Partii na FTV Prima vyjádřila v naprostém rozporu s tím, co tvrdí její stranický boss Andrej Babiš. Ten krátce po volbách oznámil, že jeho hnutí nebude chtít funkci předsedy poslanecké sněmovny, přestože se ten současný, Radek Vondráček, vztekal, že by měla připadnout ANO. Z jeho vystupování bylo zřejmé, že ani tak nebojuje o pozici pro hnutí, ale pro sebe. Jeho snahám ovšem udělal Babiš přítrž, což nemělo být ojedinělým případem, kdy se tito dva politici názorově střetnou.
Ten další nastal v momentě, kdy Vondráček bez premiérova tušení navštívil Miloše Zemana v nemocnici, aby si od něj nechal podepsat dokument k ustavující schůzi nové sněmovny. Protože o tom svému stranickému šéfovi neřekl, dostal se však Vondráček do potíží. Původně se dokonce zdálo, že nebude moci ani usilovat o křeslo místopředsedy sněmovny, ale podle posledních informací si prý Babiš své přísné stanovisko rozmyslel.
Přesně v den, kdy tuto informaci sděloval Vondráček v Otázkách Václava Moravce, nastolila Alena Schillerová na konkurenční Primě další zajímavou otázku. Podle ministryně financí totiž ANO bude o funkci, kterou sám Babiš pro svou politickou firmu nechtěl, usilovat. V tajném hlasování se prý může stát cokoliv.
Není tedy zcela jasné, co se to v hnutí ANO v současnosti děje. Přebírají pomyslnou štafetu „noví vůdci“, kteří postupně umožní Andreji Babišovi, aby se vrátil do byznysu, nebo jde o další zastírací manévr nevyzpytatelného populistického subjektu? Je pravdou, že tak bezproblémový ústup z pozic od ministerského předsedy nikdo nečekal, ale zůstává realitou, že nikdo také nepředpokládal, že budou karty rozdány tak, jak nyní jsou.
Může se tedy jednat i o lehký odboj členů hnutí, pro něž je politické angažmá to jediné, co jim zbývá, a ještě se jim nechce opouštět pohodlné poslanecké kanceláře. Ani sebevětší snaha ovšem nepomůže, pokud se Andrej Babiš rozhodne, že show končí a sekta se rozpouští. Až totiž současný předseda vlády zjistí, že si z opozičních lavic peníze pro svůj holding nepřihraje, může se stát, že si na sociálních sítích přečteme: „Zítra něco zruším.“