V Berlíně začal proces s ruským obžalovaným, pravděpodobným vrahem údajného „nepřítele Ruska“. Spolkový státní zástupce Ronald Georg z vraždy viní Rusko. „Podle našich zjištění se jedná o úkladnou vraždu z ruských státních míst,“ prohlásil na okraji středečního jednání ozvláštněného tím, že soud pravděpodobného ruského agenta oslovoval jak jeho jménem z dokladů, tak i jeho pravděpodobným skutečným jménem.
Ve věci předmětné vraždy z loňského léta v Berlíně jde o hodně. Zatímco obžalovaný Vadim Krasikov mlčí, kancléřka Angela Merkelová už pohrozila důsledky, které vražda bude mít, pakliže soud odkryje stopy vedoucí do Ruska. A to je více než pravděpodobné. Kreml se totiž vraždou z parku Tiergarten nejspíše mstil „nepříteli státu“ za jeho účast v bojích na čečenské straně proti Rusku. Obětí byl 40letý Gruzínec čečenského původu Zelimchan Changošvili.
Protože pravděpodobný vrah ve vazbě mlčel, soud se neshodl s obhajobou ani na jeho jménu, popsal zvláštnost soudního jednání deník Frankfurter Allgemeine. Jednota totiž panuje jen ohledně jeho křestního jména Vadim. Olaf Arnoldi, předsedající soudce 2. trestního senátu Nejvyššího soudu, prohlásil, že obžalovaného bude oslovovat střídavě „Sokolov“ nebo „Krasikov“, čímž podle svých slov dává najevo, že je v otázce jména nevyhraněný. Nakonec se však na dotyčného obracel nesporným oslovením „pane obžalovaný“.
Jeden ze tří jeho obhájců k obžalovanému udal jméno Vadim Andrejevič Sokolov, narozen 20. srpna 1970 v Irkutsku. Obžaloba naproti tomu hovoří o Vadimu Nikolajeviči Krasikovovi, narozeném 10. srpna 1965 v Kazachstánu. Obžalovaný, který během jednání mlčel, přes svého advokáta vzkázal, že dotyčnou osobu nezná.
Německé státní zastupitelství se v následujících 24 jednacích dnech pokusí přesvědčit soud o tom, že příkaz k vraždě dala Moskva, a tím pádem tedy nejvyšší vedení z okolí Vladimira Putina.
Vrah u sebe měl mít pistoli Glock 26 s tlumičem a 12 střelami. Nejprve vystřelil na trup své oběti, která následně upadla na zem. Stejně tak při tom spadl z kola i útočník, jenž se však rychle sebral a oběť střelil ještě dvakrát do hlavy. Obžalovaný poté na kole údajně dojel k řece Sprévě, do níž hodil kolo a další předměty včetně paruky a vražedné zbraně.
Následně zamířil pěšky k nedaleké zastávce pozemní dráhy a ve chvíli, kdy se pokoušel rozjet elektrickou koloběžku, jej zadržela policejní hlídka. Tu přivolali mladiství svědci, kteří dotyčného pozorovali a pronásledovali. Během zadržení u sebe měl Krasikov 3720 euro, z nichž měl podle obžaloby platit svůj pobyt v Berlíně a měly i pokrýt náklady na útěk odtamtud.