Křesťanský kostel, mešita a synagoga pod jednou střechou? Smělý projekt pod názvem Dům jednoty se plánuje na prázdném prostranství náměstí Petriplatz v centru Berlína. Zdejší kněz, rabín a imám spojili své síly, aby dokázali, že mezináboženský dialog je možný.
Dům jednoty bude mít uvnitř tři samostatné modlitebny a společnou místnost uprostřed, která bude sloužit jako místo pro setkávání. Zde se mohou jak věřící, tak návštěvníci z řad veřejnosti sejít a dozvědět se více o různých aspektech jednotlivých náboženství.
„Místo, které má v sobě temnotu minulosti, může vytvořit světlo budoucnosti,“ prohlásil rabín Tovia Ben Chorin. „Já jako žid mám Berlín spojený se vzpomínkami na bolest a hluboké rány – ale to není konec příběhu. Tohle město je totiž také místem osvícení a vývoje židovského života. Po válce zde židé okamžitě začali budovat svůj nový židovský život. Proto je pro mě Berlín místem znovuzrození,“ dodal.
„Všimli jsme si, že se hodně lidí chce navzájem potkávat s lidmi z různých prostředí a náboženství a že existuje silná touha ukázat, že lidé různých náboženství spolu mohou vyjít,“ řekl agentuře AP pastor Gregor Hohbeg, který stál u kořenů projektu v roce 2010 společně s imámem Kadirem Snacim a rabínem Tovia Ben-Chorinem.
„Lidé, kteří sem budou přicházet, zůstanou věrni své víře, budou z ní čerpat a zároveň se zapojí do mírového dialogu mezi sebou navzájem a i s budoucími návštěvníky,“ dodává Hohbeg.
„Mám přání pro své děti, rodinu, pro sebe samého a pro každého, aby se různorodost stala skutečností a lidé se respektovali ve své jinakosti,“ prohlásil imám Kadir Snaci s tím, že hlavní myšlenkou je naučit děti, aby od začátku braly rozdílnost lidí i náboženství jako něco běžného a obohacujícího.
Evangelický kněz, rabín a imám postavili na prázdné prostranství symbolicky tři cihly, které znázorňují základní kameny pro stavbu společné modlitebny. Ojedinělá sakrální stavba chce spojit tři zdánlivě nespojitelná náboženství a ukázat celému světu, že mírový náboženský dialog je nejen možný, ale také velmi prospěšný pro všechny zúčastněné. Odhadovaná cena budoucího Domu jednoty je 43,5 milionu eur, což je v přepočtu přes jednu miliardu korun.
Do mezinárodní architektonické soutěže se přihlásili lidé z celého světa. Zvítězil projekt Wilfrieda Kühna. Budova má dle jeho pojetí společný vchod pro všechny členy církví a ústí také do společné místnosti, která je prostorem pro vzájemné setkávání a diskuse. Z velké místnosti pak vedou dveře do jednotlivých modliteben podle vyznání. Dům s kapacitou 380 lidí bude mít závazná pravidla, aby se docílilo poklidného soužití věřících.
Nyní se církve zaměřují na shánění finančních prostředků a na stavbu vybírají peníze přes crowdfunding. Stavbu chtějí zahájit do dvou let, zatím vybrali milion eur. Symbolickou cihlu za 10 eur (cca 270 korun) si tak může díky internetové kampani pořídit kdokoliv. Více o projektu zde.