Ve východoněmecké spolkové zemi Braniborsko v neděli lidé ve volbách rozhodují o složení příštího zemského sněmu. Očekává se těsný souboj o první místo mezi stranou Alternativa pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou, a sociální demokracií (SPD), která zemi se 2,5 miliony obyvatel vládne od roku 1990. Výsledek voleb může mít dopad i na celoněmeckou politiku, spekuluje se především o důsledcích pro další politický osud kancléře Olafa Scholze z SPD.
Volební místnosti se v Braniborsku otevřely v 8:00 a uzavřou se v 18:00. Krátce poté se očekávají první prognózy a předběžné výsledky. Konečné výsledky by mohly být k dispozici v noci na pondělí.
Braniborsko je jednou ze spolkových zemí, které vznikly v roce 1990 po zániku komunistické Německé demokratické republiky (NDR). Obklopuje německé hlavní město Berlín, braniborskou metropolí je Postupim. Z větších měst v něm leží například Chotěbuz (Cottbus) či Frankfurt nad Odrou. Vysokou životní úroveň mají lidé především v takzvaném špekovém pásu, tedy v přímém okolí Berlína. Ve zbytku spolkové země je ekonomická situace horší.
Právě na východní periferii Braniborska u hranic s Polskem sbírá podporu Alternativa pro Německo (AfD), která by podle posledních průzkumů mohla získat 28 procent hlasů a volby vyhrát. Sociální demokracie současného zemského premiéra Dietmara Woidkeho se ale v posledních týdnech dotahovala a podle aktuálního průzkumu by mohla dostat 27 procent hlasů. Podle některých politologů by se navíc voliči zelených a svobodných demokratů (FDP), kteří podle průzkumů nepřekonají pětiprocentní hranici, mohli nakonec u uren rozhodnout, že podpoří sociální demokraty, aby zabránili vítězství AfD. Tu braniborská kontrarozvědka eviduje jako podezřelou z krajně pravicových aktivit.
Populární premiér Woidke soustředil kampaň na svou osobu a avizoval, že pokud jeho SPD volby nevyhraje, nebude k dispozici pro další vedení země. Nápadně nepřítomný byl naopak v braniborské předvolební kampani sociálnědemokratický kancléř Scholz, pro kterého by podle médií mohlo být vítězství AfD v Braniborsku posledním hřebíčkem do politické rakve. Kancléře oslabily už volby v Sasku a Durynsku z počátku září, ve kterých AfD získala přes třicet procent hlasů a pro SPD naopak skončily debaklem. Už po nich se začaly uvnitř strany ozývat hlasy, podle kterých by Scholz neměl kandidovat v příštím roce v celoněmeckých volbách na kancléře. Jako jeho možný nástupce se nejčastěji uvádí oblíbený ministr obrany Boris Pistorius.