Úřady ve městě Kamjanske na jihovýchodě Ukrajiny odstranily z hlavní ulice bustu zvěčňující nejslavnějšího místního rodáka, někdejšího sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva, oznámila dnes ukrajinská i zahraniční média, včetně stanice BBC. Češi a Slováci si Brežněva spojují s invazí sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968.
V roce 1906 se Brežněv v carském Rusku narodil v kozácké vesnici Kamenskoje, později povýšené na město a za komunismu přejmenované na počest vůdce tajné policie Felixe Dzeržinského na Dněprodzeržinsk. V procesu dekomunizace se nezávislá Ukrajina vrátila k ukrajinskému názvu Kamjanske. Město leží asi 50 kilometrů západně od oblastního správního střediska, města Dnipro.
Pomníku se Brežněv dočkal v roce 1976. Stalo se tak poté, co byl komunistický generální tajemník podruhé vyznamenán titulem Hrdiny Sovětského svazu. V zemi bylo zvykem dvojnásobným hrdinům odhalit v jejich rodišti bustu, připomněla na svém webu stanice Rádio Svoboda.
Rozhodnutí odstranit pomník ohlásil ve středu starosta Andrij Bilousov. „Vím, že mnoho lidí staršího věku pokládá Leonida Brežněva za historickou osobnost a člověka, který hodně udělal pro naše město,“ napsal na sociální síti. „V souladu se zákonem o dekomunizaci ale musíme odstranit tuto bustu z veřejného prostranství,“ dodal s tím, že pomník bude předán městskému muzeu a vystaven v tamní aleji, „aby všichni, kdo si to přejí, mohli přijít a uctít památku našeho rodáka“.
Aktivista Serhij Petrenko, který dlouho usiloval o likvidaci památníku, řekl stanici Suspilne, že Brežněv ztělesňoval epochu, která se snažila zničit Ukrajince a jejich identitu. Bylo však nutné „velmi dlouho“ vyvíjet nátlak na dřívější i nynější vedení radnice, než se podařilo dosáhnout toho, aby Brežněv zmizel z centra města. Až když začal sběr podpisů pod příslušnou petici, úřady se rozhodly bustu přemístit. Petrenko se ale obává, že nové místo je nevhodné, neboť Brežněva přiblíží k pamětní desce věnované obětem hladomoru vyvolaného v 30. letech minulého století sovětskými komunisty.
Ukrajinský parlament v dubnu přijal zákon, který na Ukrajině zakazuje ruské imperiální symboly a názvy, včetně oficiálních ruských symbolů od carských dob po současnost, připomněla BBC.