Případ hromadného znásilňování se stal již na počátku našeho století. Na veřejnost poprvé prosákl v roce 2002, předmětem celonárodního zájmu se ale stal až o jednáct let později. Tehdy jej využil pravicový extremista a fotbalový chuligán Tommy Robinson. V několika britských městech totiž organizované gangy mužů, především pákistánského původu, zneužívaly mladé dívky, které byly často v sociální péči. Vyšetřování na místní úrovni bylo nedostatečné a umožnilo predátorům, aby oběti zneužívali dlouhodobě a zastrašovali je. Proto řada z nich tyto případy nikdy nenahlásila policii. Skandál se nyní znovu rozhořel poté, kdy městská rada v Oldhamu požádala o vyšetřování na národní úrovni. To odmítla labouristická ministryně vnitra Jess Phillipsová. Konzervativci ji obviňují z toho, že se snaží krýt selhání Kiera Starmera. Ten mezi lety 2008 a 2013, kdy zneužívání probíhalo, šéfoval žalobcům. Do sporu se přes svou sociální síť X vložil i Elon Musk, který volá rovnou po uvěznění labouristické političky.
Vyšetřování Národní kriminalistické agentury (National Crime Agency), které stále probíhá, zatím identifikovalo přes 1100 obětí a vedlo k odsouzení 36 pachatelů. Dalších 50 případů je podle vyjádření NCA stále předmětem šetření. Obviněných tak může být více. Tato aktivita ale následovala až poté, kdy se ukázalo, že místní policejní sbory a městské rady nedokázaly problém adekvátně řešit. V některých případech podle výpovědí obětí i svědků razantnější postup dokonce odmítaly v obavě z nařčení z rasismu. Část pachatelů totiž byla pákistánského či imigrantského původu, mnozí měli nicméně britské občanství.
Starmerova role
První obvinění z toho, že Keir Starmer měl instruovat úřady, aby nevznášely obvinění proti muslimským mužům, se objevila v roce 2020. Starmer se měl údajně obávat, že to způsobí vlnu islamofobie. Žádná z vyšetřování, která od roku 2013 proběhla, však vinu nynějšího premiéra neodhalila. Jiný pohled nabízí Maggie Oliverová, která odešla od policejního sboru v Manchesteru v roce 2012. Její odchod souvisel právě s vyšetřováním těchto případů. Oliverová totiž na sociální síti uvedla, že všechna dosavadní vyšetřování měla za cíl především krýt ty, kteří jsou za selhání úřadů zodpovědní.
V říjnu minulého roku odmítla labouristická ministryně Jess Phillipsová žádost městské rady v Oldhamu, aby zahájila vyšetřování tamního skandálu na národní úrovni. Ihned se objevila obvinění, že kryje svého stranického šéfa. Velmi hlasitě nyní po celonárodním vyšetřování volá šéfka Konzervativní strany Kemmy Badenochová. Přitom ministerstvo vnitra vedené jejími spolustraníky podobnou žádost místního úřadu zamítlo už v roce 2022.
Zpráva profesorky Jayové
V roce 2022 navíc vyšla zpráva nezávislé komise vedené profesorkou Alexis Jayovou, která se věnovala zneužívání dětí obecně, ale i přímo organizovaným gangům. Tento dokument podrobně vypisuje selhání, která vedou k tomu, že úřady často nedokážou včas a účinně zasáhnout tak, aby děti ochránily. Navzdory tomu, že zpráva vyšla před více než dvěma lety, zatím žádné z jejích doporučení nebylo uvedeno do praxe. Na to si v listopadu 2024 stěžovala sama hlavní autorka zprávy.
Konzervativní strana přitom byla u moci od roku 2010 až do loňského roku. I proto již zmiňovaná Maggie Oliverová tvrdí, že politickou odpovědnost mají jak konzervativci, tak labouristé. Labouristický ministr zdravotnictví Wes Streeting reagoval ostře na volání konzervativců po národním šetření. Prohlásil, že na rozdíl od předchozí vlády ta současná pracuje na úplném zavedení změn doporučených zprávou profesorky Jayové.
Role Elona Muska
Do skandálu se vložil i nejbohatší muž planety a majitel sociální sítě X Elon Musk. Ten mimo jiné vyzval k propuštění Tommyho Robinsona a naopak k uvěznění labouristické ministryně vnitra. Proti faktickým omylům v jeho postech na síti X a volání po uvěznění ministryně se ohradili i představitelé Konzervativní strany, i když jinak jeho požadavek na zahájení národního vyšetřování sdílejí.
Především Tommy Robinson nebyl odsouzen v souvislosti se svou aktivitou ve věci gangů zneužívajících děti. Trest mu byl vyměřen za pohrdání soudem v úplně jiném případě. V roce 2018 se na internetu objevilo video ze školy v Almondburry, na němž bylo zaznamenáno napadení syrského uprchlíka Džamala Hidžázího. Robinson začal o Hidžázím šířit nepravdivé informace. Tvrdil, že se Hidžází měl například účastnit útoku na spolužačku. Soud už v roce 2021 rozhodl, že jde o lži, a rodině přiznal odškodné. Kromě toho vydal příkaz, který Robinsonovi zakazoval, aby tato lživá obvinění veřejně opakoval. Na podzim loňského roku byl pak Robinson odsouzen za porušení tohoto příkazu.
Elon Musk, který už od podzimu volá po tom, aby se volby v Británii opakovaly, také vyzval krále Karla III., aby rozpustil parlament a tím umožnil nové volby. Podle britských zvyklostí ale panovník něco takového činí jen na žádost premiéra.
Napětí mezi Muskem a Starmerem roste
Události nabraly novou dynamiku dnes kolem poledne. Britská vláda se poměrně ostře ohradila proti Muskovu vměšování. Premiér Starmer přitom prohlásil: „Ti, kteří šíří lži a dezinformace tak daleko, jak je to jen možné, se nezajímají o oběti, zajímají se o svůj prospěch.“ Píše o tom The Telegraph. „Ti, kteří roztleskávají Tommyho Robinsona, se nezajímají o spravedlnost,“ pokračoval Starmer a doplnil: „Tito lidé podporují muže, který šel do vězení za to, že téměř zničil soudem projednávaný případ sexuálního zneužívání, právě jedním z gangů.“
Musk reagoval během pár minut a znovu připomněl premiérovu pozici v čele státního zastupitelství. Naznačil, že se Starmer „obává, že by to (veřejné vyšetřování – pozn. redakce) mohlo odhalit selhání ve vaší roli DPP“. Starmer je podle Muska opovrženíhodný. A v dalším postu byl ještě příkřejší: „Starmer se podílel na masovém znásilňování výměnou za hlasy.“
Do kritika Muska se během dne zapojil i dřívější Muskův oblíbenec Nigel Farage. Ten prohlásil, že Musk nejspíše nezná celý příběh Tommyho Robinsona. „Extremismus nemá v Reform UK místo,“ doplnil Farage. Musk ho obratem vyzval k odchodu z čela Reform UK.