Pokus britské vlády navýšit testovací kapacity v boji proti koronaviru skončil zjevným nezdarem. Británie objednala domácí testovací sady za bezmála půl miliardy korun od dvou čínských společností, ty jsou však, jak se ukázalo, nepoužitelné.
Testovací sady, které stály britskou kasu 16 milionů liber (497 milionů korun), vykazují podle nálezu jedné laboratoře Oxfordské univerzity jen nedostatečnou přesnost. Ministerský předseda Boris Johnson přitom ještě nedávno hrdě poukazoval na to, že manipulace s předmětnými domácími testovacími sadami na přítomnost protilátek proti koronaviru je „snadná jako těhotenský test“.
Jenže, jak deníku The New York Times potvrdil mluvčí britského ministra zdravotnictví, zmíněné testy jsou očividně k ničemu. Británie se teď podle něj pokouší sady vrátit a získat alespoň část peněz zpět. Nakolik je to možné, je ale otázka, připustil.
Ministři dali souhlas k objednávce dvou milionů domácích testovacích sad pro odběr a vyhodnocení krve z prstu v celkové ceně 16 milionů liber. Jak zmíněný americký list informoval už ve starší, středeční zprávě, požadovaná cena byla podle britského zdroje přemrštěná, technologie předmětných pomůcek neověřená a podmínkou byla platba předem.
Půl milionu sad bylo dodáno ještě předtím, než zkušební laboratoř dokončila jejich prověrku v Británii a konstatovala, že jsou v podstatě nefunkční. Podobně dopadly i zkoušky dalšího milionu a půl sad dodaných jinou čínskou firmou.