V bulharské vesničce Tjulenovo přistál v noci na pondělí dron vybavený výbušninou. Není jasné, zda se v oblasti asi 70 kilometrů od hranic s Rumunskem zřítil, nebo ho přinesly mořské proudy. Zbraň nyní prozkoumají odborníci.
Jak informoval bulharský portál NOVA, zařízení se u bulharského pobřeží objevilo patrně v neděli v noci, kdy uvízlo na skalisku a podle svědků jeho kontrolky dosud blikaly. Dron byl podle nich dlouhý asi 3–3,5 metru a byla k němu připevněna výbušnina. O nálezu informovala rovněž agentura Reuters.
Marian Žečev, starosta oblasti uvedl, že se na tísňovou linku lidé obrátili okolo půl desáté a asi po půl hodině oblast uzavřela policie, která přítomným zakázala vstup na restaurační terasu. Ráno dorazily týmy námořnictva, aby zbraň prozkoumaly.
Oblast byla uzavřena, o původu zbraně však nelze zatím říct nic jistého. Podle místního odborníka Dimitara Stavreva je možné, že se jedná o jeden z dronů, které používají ukrajinské ozbrojené síly k útokům na poloostrov Krym. Jak konstatoval, srážka se skaliskem nebyla natolik silná, aby zařízení odpálila, dodal však, že podobné drony používají obě strany konfliktu.
S vedlejšími dopady války na Ukrajině se jinak potýká především rumunské pohraničí, jehož vesnice jsou vzdálené jen několik stovek metrů od ukrajinského přístavu Izmajil. Ten Rusko opakovaně bombarduje drony Šáhed a již nejméně dvakrát se stalo, že trosky dronů dopadly na rumunské území. Rumunsko proto rozšířilo omezení vztahující se na lety ve vzdušném prostoru u jeho hranic s Ukrajinou.
Situace v Černém moři se vyhrotila poté, co Rusko odstoupilo od tzv. obilné dohody a označilo lodě přepravující ukrajinské zboží za potenciálně nepřátelské. Ukrajina vzápětí provedla několik útoků na ruskou černomořskou flotilu a také na přístav Sevastopol. Obsadila rovněž těžební plošiny, které se nacházejí nedaleko Krymu a které Rusko obsadilo v roce 2015. Podle ukrajinské rozvědky je využívalo jako heliporty a umístilo na ně také radary.