Pohodlné posezení s šálkem čaje představuje pro řadu z nás důležitý rituál, bez nějž si den lze jen těžko představit. Vědci však nyní odhalili, že v některých čajových sáčcích se objevují mikroplasty, které mohou způsobovat vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny či neplodnosti.
Nová vědecká studie naznačuje, že z některých čajových sáčků se v momentě, kdy jsou ponořeny do horké vody, uvolňují mikroskopické toxické částice. Tyto látky pak prý zvyšují riziko mnohočetných rakovin nebo také problémů s plodností.
Zmíněné mikroplasty jsou však údajně přítomné také v celé řadě předmětů, které pravidelně používáme, jako jsou například hrnce či klasické nádobí. Odborníci z Kalifornské univerzity v San Franciscu zjistili, že pokud se tyto látky dostanou do těla, tak se krví dostávají do našich orgánů, kde se následně hromadí.
Nahromaděné mikroplasty prý hrají roli zejména při rakovině tlustého střeva. „Mikroplasty spouštějí nekontrolovanou proliferaci buněk a vedou k růstu tkáně vedoucí k různým druhům rakoviny postihující střeva, plíce, krev, prsa, prostatu a vaječníky,“ sdělují odborníci v časopise Life Sciences.
Studie publikovaná v Chemosphere analyzovala podle deníku Daily Mail mikroplasty uvolněné ze tří typů čajových sáčků. Prvním typem byl nylonový čajový sáček, který si vědci objednali z Amazonu. Další pocházel z AliExpressu, jednalo se o polypropylenový čajový sáček. Třetím druhem byl zakoupený sáček s neznámým polymerem filtru. Pro každý typ čajového sáčku vědci přenesli 300 čajových sáčků do jednolitrové kádinky obsahující 600 mililitrů vody o teplotě 95 °C. Tým vědců zjistil, že u všech tří typů se do vody uvolnilo obrovské množství nanočástic.
Nejhůře dopadly polypropylenové čajové sáčky, které uvolnily přibližně 1,2 miliardy částic na mililitr s průměrnou velikostí 136,7 nanometrů. Nylonové čajové sáčky potom uvolnily 8,18 milionů částic na mililitr s průměrnou velikostí 138,4 nanometrů. Z dalších poznatků pak vyplývá, že nejvíce mikroplastů se nachází ve střevních buňkách, které produkují hlen.