Válka Ruska proti Ukrajině vedla mezi Rusy k prudkému nárůstu spotřeby alkoholu. V roce 2023 dosáhla 2,3 miliardy litrů a už to připomíná trendy ze sovětské éry. K nárůstu došlo v posledních dvou letech, takže odborníci to přičítají válce. Lidé používají alkohol jako antidepresivum.
Data o zvýšené konzumaci alkoholu cituje článek na webu The Jamestown Foundation.
Prudký nárůst konzumace alkoholu zjevně koreluje s nárůstem násilné trestné činnosti v celém Rusku. V roce 2023 bylo spácháno více než 589 tisíc trestných činů, což je nejvíce od roku 2011.
Autor článku Sergej Suchankin cituje zjištění odborníků z Centra pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy. „Současné trendy ve spotřebě alkoholu odrážejí trendy v Sovětském svazu během ‚ztraceného desetiletí‘ od poloviny 70. do poloviny 80. let. To by mohlo vést k dlouhodobé degradaci lidského kapitálu, nejspíše počínaje nejdepresivnějšími regiony.“
Spotřeba alkoholu v Rusku v letech 2008 až 2021 klesla o téměř 43 procent, uvedl v září 2022 šéf ministerstva zdravotnictví Michail Muraško. S nástupem pandemie covidu-19 a „speciální operace“ se však situace obrátila k horšímu. Prodej nápojů silnějších než 25 stupňů vzrostl v roce 2022 o 7,5 procenta.
Jen v roce 2022 Rosstat zaznamenal rychle rostoucí počet pacientů trpících „alkoholismem“ a „alkoholovou psychózou“. Tím se obrátil trend z let 2010-2021, kdy byl počet pacientů s podobnými neduhy poloviční oproti současnému počtu, připustil list Kommersant.ru.
Rostoucí míra alkoholismu v ruské společnosti nemá žádnou prokazatelnou souvislost se sociálním postavením nebo výší příjmů konzumentů. Vadim Drobiz, ředitel Centra pro výzkum federálních a regionálních trhů alkoholických nápojů, uvedl, že v Rusku je alkohol až jednou z posledních komodit, kterou spotřebitelé vyřadí ze svého rozpočtu, a to i v podmínkách zhoršující se ekonomické situace.
Podle webu Meduza začali po invazi Moskvy na Ukrajinu konzumovat podstatně více alkoholu i výše postavení ruští činitelé. To se údajně začalo projevovat i na lidech z „Putinova vnitřního kruhu“, a to k vůdcově značné nelibosti.
Nárůst spotřeby alkoholu doprovází zvýšený počet násilných trestných činů. V letech 2021 až 2022 došlo v Rusku ke čtyřprocentnímu nárůstu počtu vražd a pokusů o vraždu. Například v Nižním Novgorodu veterán „speciální vojenské operace“ v opilosti ubodal svou ženu před očima svých dvou malých dětí. V Čuvašsku byl v opilosti ubit k smrti bývalý vězeň naverbovaný skupinou Wagner. Někteří odborníci vyvodili souvislost mezi zhoršujícím se psychickým stavem v důsledku účasti ve válce proti Ukrajině, nárůstem alkoholismu a nárůstem kriminality v posledních dvou letech.
Nárůst násilných činů přičítají podle agentury Interfax ruští představitelé „zločinům spáchaným ukrajinskými formacemi na ruském území“.
Ruské zdroje uvádějí dva hlavní aspekty války, které přispěly k prudkému nárůstu kriminality. Za prvé, polarizace názorů na válku vedla k násilným rvačkám doprovázeným zvýšenou konzumací alkoholu. Za druhé mnoho nebezpečných zločinců, včetně vrahů a sexuálních násilníků, kterým Putin udělil milost za účast ve válce, se nyní vrací domů a tam tito lidé páchají další násilné trestné činy.
„Kombinace rostoucího alkoholismu a kriminalizace ruské společnosti Putinův režim pravděpodobně nezničí. Tyto dva vzájemně propojené trendy však ukazují na obrat k rostoucí stagnaci a rostoucí sociální apatii v ruské společnosti. Pokud se tyto trendy budou nadále vyvíjet souběžně s další destabilizací etnicky neruských regionů, rostoucími vojenskými ztrátami a hroutící se ekonomikou, může Rusko začít praskat a v blízké budoucnosti zažít částečný rozpad,“ píše na závěr analytik Sergej Suchankin.