Podle současných i bývalých ruských činitelů, kteří hovořili s deníkem The Moscow Times, se v celém Rusku systematicky kontrolují a opravují protiatomové kryty. Děje se tak na základě příkazu Kremlu modernizovat rozpadající se infrastrukturu ze sovětské éry. Je to příznačné. O jaderných úderech mluví jen vedení v Moskvě a jeho hlásné trouby v médiích, ale proč nesehrát komedii.
Mnoho z tisíců ruských bunkrů, vyztužených sklepů a dalších bezpečných úkrytů bylo po desetiletí zakonzervováno. Teď ale místní úřady podle všeho vynakládají stovky milionů rublů na to, aby je znovu uzpůsobily k použití.
„Rozhodnutí o kontrole sítě protiatomových krytů přijala vláda na jaře,“ uvedl jeden z ruských úředníků s odvoláním na znalost vládních jednání. „Příkaz k rozsáhlé kontrole a k uvedení věcí do pořádku daly ministerstvo pro mimořádné situace, ministerstvo obrany a další civilní ministerstva.“ Teď se aktivita zjevně přesouvá z hlavního města do regionů. V Moskvě zatím na střechy některých budov umístili protiletadlové zbraně. Zřejmě aby byly ze vzduchu lépe vidět, zakrývají je zelenými maskovacími plachtami.
Politický analytik Abbas Galljamov uvedl, že za snahou o modernizaci protiatomových krytů stojí také místní úředníci, kteří chtějí udělat dojem na své nadřízené. „Každý úředník se snaží vyhovět agendě, jakmile ji vidí,“ řekl Galljamov, bývalý autor projevů prezidenta Vladimira Putina, listu The Moscow Times.
Propaganda se snaží v Rusku vzbudit dojem, že zřejmě znova probíhá nová Velká vlastenecká válka a západní země nemají nic jiného na práci, než se chystat zahubit ruské obyvatele. Celá společnost se militarizuje, a to už od malých dětí, které teď pochodují v uniformičkách, zpívají při harmonice staré rudoarmějské písně a dělají ze svých tělíček před školami velké písmeno Z.
Putina a spol. jistě poněkud znepokojily tři prosincové útoky na letecké základny stovky kilometrů uvnitř ruských hranic. Ty se připisují ukrajinským dronům, byť Kyjev v souladu se svou politikou nepotvrdil, že by se na nich podílel. Představa, že by se snad Ukrajinci pustili do hromadného bombardování ruských měst, je pochopitelně zcela nesmyslná. Nemají proč a nemají čím. Tím méně by něco takového provozoval Západ, kde se vedou stále až příliš úzkostlivé debaty, jaké zbraně ukrajinské armádě dodat, aby se Rusko náhodou necítilo příliš ohroženo.
Proč Kreml takhle řádí? Většinu obyvatel pocit fyzického ohrožení válkou přímo nezasahuje. Sankce a přechod země na válečnou výrobu ale už život ovlivňují, a protože hrdý pocit vítězství je daleko, je třeba mobilizovat nejen vojáky, ale také myšlení lidí. Zdražení potravin se podle propagandistů bude zřejmě lépe snášet, když se lidé budou cítit jako v nějakém válečném velkofilmu. Před 80 lety to ale bylo jednodušší, SSSR byl skutečně napaden a válka probíhala na jeho území. Teď lidé nic takového přímo nepociťují.
Bude zajímavé sledovat, jak dlouho půjde takovou virtuální realitu vytvářet. Divadlo tohoto rozsahu jsme už dlouho neviděli a na dálku to působí jako ohromná tragikomedie.