Poslankyně a zakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová (STAN) na sociální síti upozornila na potřebu advokačních center pro ohrožené děti, které by pomohly nastavit mezioborovou spolupráci. V současné době taková spolupráce téměř neexistuje, dítě musí být vyslýcháno několikrát na několika různých místech. Urbanová také oznámila, že Pod svícnem brzy zveřejní kampaň, která míří na okolí ohrožených dětí a vysvětluje, jak s nimi mluvit.
„Znásilněné dítě nemá vypovídat víckrát než jednou. Přesto se to děje. Pomohla by advokační centra, kde by se donutil systém, aby spolupracoval (mezioborová spolupráce) a natočil si výslech jednou a naposled. A tak se ptám: to je problém v čem přesně? Budu vděčná všem kolegyním i kolegům, kteří se to ve sněmovně budou snažit opravit. A doufám, že nám to projde,“ napsala Urbanová na sociální síti X.
„Ještě k tomu dodám, že naše kampaň iniciativy Pod svícnem mířící na to, jak s dětmi mluvit, když se jim něco stane (okolí je zásadní v těchto případech), už je skoro hotová. Brzy vydáváme. Je nesmírně frustrující vidět, že když nahrazujeme systém, není to proto, že by toho nebyl schopen. Ale proto, že „někdo“ prostě nechce,“ dodala.
Problémem chybějící meziooborové spolupráce se zabývala také konference centra Locika, která se konala ve středu na půdě poslanecké sněmovny. Locika v Praze už více než rok provozuje první advokační centrum pro děti, které se staly obětí domácího násilí. Zařízení nabízí na jednom místě prostory pro výslech, vyšetření či terapii. Na pomoci spolupracují různí profesionálové, především sociální pracovníci, lékaři, policisté, psychologové, státní zástupci či terapeuti, kteří případ dětské oběti řeší.
Ministerstvo práce a sociálních věcí podle zástupců Lociky sice nyní pracuje na novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kde navrhuje vznik specializovaného typu pověření, v rámci kterého by služby pro dětské oběti násilí mohly vznikat, návrh se ale mezioborové spolupráci nevěnuje.
„O úzké mezirezortní spolupráci v zájmu dětských obětí násilí v rodině se v Česku mluví už léta a já doufám, že jsme na počátku období, kdy se ta slova stanou žitou realitou,“ řekla na konferenci zakladatelka centra Locika Petra Wünschová s tím, že máme odborníky a specialisty na tuto problematiku, ale systém není propojený.
„V Čechách je násilí v blízkých vztazích žitou normou. 22 procent českých dětí je svědky násilí v rodinách, to znamená každé čtvrté dítě,“ upozornila s tím, že preventivní služby nejsou u nás příliš rozšířené, a má to i takové následky.