KOMENTÁŘ / Federace židovských obcí v České republice vydala „Výroční zprávu o antisemitismu v České republice v roce 2023“. Ukazuje se, že se nám na světlo světa vynořuje staré zlo: Antisemitismus. Raketový nárost antisemitských projevů ve společnosti má několik příčin, se kterými může stát jen těžko něco dělat. Takže nechceme-li se smířit s tím, že se příští rok počet antisemitských výstupů zase znásobí, je třeba přitvrdit na straně represe, a za antisemitské projevy trestat přísněji.
Válka v Gaze přinesla nečekaný výsledek. Deník FORUM 24 o jejím začátku – teroristickém útoku islamistické organizace Hamás, islamistické organizace Islámský džihád v Palestině a řady gazánských civilistů, palestinských Arabů na izraelské civilisty – psal opakovaně. Boj židovského státu proti teroristům ale dal záminku především ultralevici k tomu, aby zahrnula veřejný prostor vlnou nenávistného antisemitismu. Oproti loňsku vzrostl počet antisemitských útoků skoro dvojnásobně. Zatím jde o útoky verbální, ale kam vývoj naší rozdělené společnosti povede, nemůžeme předvídat. A tušení toho vývoje jsou nedobrá.
Hrozivá čísla
Federace židovských obcí v České republice vydala 5. srpna 2024 „Výroční zprávu o antisemitismu v České republice v roce 2023“. Čísla v ní obsažená jsou alarmující. „Federace židovských obcí v České republice zaznamenala v roce 2023 celkem 4328 antisemitských incidentů. Ve srovnání s rokem 2022, kdy bylo registrováno 2277 incidentů, tak došlo k nárůstu o devadesát procent. Měsíční statistiky zcela jednoznačně dokládají masivní nárůst antisemitismu v posledním čtvrtletí roku 2023 (po útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023, pozn. red.). Za období leden–září bylo registrováno 2528 incidentů, tj. 58,41 % celkového počtu, za období říjen–prosinec pak dalších 1800 incidentů, které představují 41,59 % celkového počtu. Pro období leden–září 2023 platí, že průměrný měsíční nárůst v porovnání s rokem 2022 činil 50,03 %. V období říjen–prosinec byl průměrný nárůst 254,32 %.“ Celá zpráva o antisemitismu je dostupná na internetu.
Nejčastějším výskytem incidentů je – pochopitelně – internet. A to nejen suspektní ruské sociální sítě jako VK či Telegram, ale také síť X, dříve Twitter. Specifický koncept svobody slova Elona Muska, který Twitter koupil a učinil z něj hlavní globální platformu šíření nenávisti, pro šíření antisemitismu také udělal velmi mnoho práce. Já sám nacházím na X pod svými články z FORUM 24 antisemitské útoky na svou osobu tak často, že jsem je začal sbírat.
Válka v Gaze – vítaná záminka
Antisemitismus byl dlouhá desetiletí v České republice doménou ultrapravicových extremistů. Brutální teroristický útok Hamásu v Izraeli 7. října loňského roku a následná odpověď izraelské armády – útok proti Hamásu s cílem tu teroristickou organizaci zničit – byl ale vítanou záminkou, kdy v České republice masivně nastoupila do veřejného prostoru extrémní levice se svou tradiční antiizraelskou agendou. Tato nová forma antisemitismu se tváří, že antisemitismem není. Že jde o protesty proti politice Státu Izrael, která je plně legitimní.
Zatímco ultrapravice o svém antisemitismu říká pravdu, ultralevice o svém antisemitismu lže. Ta vytáčka, že nejsou proti Židům, ale proti politice Státu Izrael, je podlá a zbabělá lež. Lež, ze které se ultralevice usvědčuje sama už svými hesly. Oblíbené, i v České republice přítomné heslo těchto levičáků zní „From the river to the sea Palestina will be free“. Od řeky (míněn Jordán) až k moři (Středozemnímu) by podle levice měla být svobodná. A to bez ohledu na složení izraelské vlády, která je momentálně v Izraeli – na území mezi Jordánem a Středozemním mořem – u moci. Levičáci chtějí zničit Izrael, ne nějakou konkrétní izraelskou vládu. Levičáci chtějí, aby na území Izraele byla „svobodná Palestina“. Co by bylo s Židy, kteří tam dnes žijí, hesla ultralevice nezmiňují – ale asi si dovedeme představit, jaký osud by jim noví soudruzi připravili.
Válka Izraele v Gaze je tak pro levici záminkou, jak vzbudit antisemitismus i u nás. Ta válka se totiž odehrává v hustě zastavěné a zabydlené oblasti, a Hamás užívá své vlastní lidi – palestinské civilisty – jako živé štíty. Proto dochází ve válce s Hamásem k mnoha civilním obětem. A to dává – když se jejich fotky objeví v médiích – ultralevici záminku, aby vystupovala proti Izraeli. Přestože v té válce izraelská armáda podle jejího mluvčího dosahuje poměru mrtvých 1 terorista : 1 civilista. Americká armáda v Iráku dosahovala poměru 1 terorista na 3 – 4 civilisty, a ultralevice neprotestovala. V Jemenu zahynulo za posledních deset let v bojích tři sta tisíc lidí, a ultralevice rovněž neprotestuje. Ale proti mrtvým v Gaze ano, protože je zabíjejí Židi.
Neuvěřitelnou drzost ukázali ultralevičáci, když na jedné z demonstrací proti likvidaci Hamásu v Gaze měla jedna ze soudružek tričko odkazující na olympiádu v roce 1972, kde palestinští vrazi vyvraždili izraelskou olympijskou výpravu. Když soudružce úřady tuto skutečnost vytkly, začala vykládat do médií, že neměla ani ponětí o tom, co vlastně má na tom tričku napsané. I když připustíme, že mladí ultralevičáci nehýří inteligencí, je přece jen těžko uvěřitelné, že by ona soudružka byla až tak hloupá. Podle mého názoru spíše – jak je na levici zvykem – lže. Ale právě tito lidé, ultralevičáci, a jejich propaganda jsou důležitým zdrojem nárůstu projevů antisemitismu u nás.
Hledání nepřítele
Na řadu domácností dopadla nouze. Z Prahy, z pozice příslušníka střední vrstvy, to moc není vidět. Ale matka samoživitelka se třemi dětmi, se základním vzděláním, žijící někde na chudém severu, to pociťuje z pražského pohledu neuvěřitelně silně. Z valné míry jde o dopady energetické krize, po které se ceny energií výrazně zvýšily. Vedle toho zahrála svou roli inflace, a skutečnost, že jsme století žili na ekologický dluh – v cenách zboží a služeb nebyly zahrnuty externality ničící klima. To se musí změnit, pokud nechceme zničit klimatický systém planety a nechat naši civilizaci zkolabovat. A ty změny v cenách již nastaly. Takže mnoho lidí nejen v Česku, ale v celé západní Evropě a USA ne vlastní vinou s penězi vychází mnohem hůře než před pěti či deseti lety.
V takové situaci vždy a všude na světě vzniká potřeba hledání viníka a hledání nepřítele. U méně vzdělaných a méně kognitivně výkonných lidí je běžné, že za jejich neúspěchy může „někdo“. Ne vývoj světa, a už vůbec ne oni sami. Za jejich zchudnutí můžou „oni“, nějací nepřátelé, kteří nesou zodpovědnost za jejich podělané životy. A kdo může být lepším nepřítelem, lepším „oni“ než Židé? Vždyť už od středověku lid ví, že Židé tráví studny, podřezávají křesťanské panny a skrytě řídí svět. Je sice pravda, že většina těch chudých lidí z chudých regionů nikdy na vlastní oči žádného Žida neviděla – ale to je pro tvorbu předsudků úplně jedno. Za nárůstem antisemitismu může kromě ultralevice být i pokles životní úrovně nejchudších (a také nejméně vzdělaných) lidí, kteří mají potřebu hledat viníka svého neúspěchu.
Vzestup hnědých proudů
Kromě ultralevice ale v dnešní polarizované společnosti posiluje i ultrapravice. Přestože neonacistické bojůvky de facto zanikly a rozpustily se v širším antisystému, jejich bývalí příslušníci jsou v dobré kondici. Jen už nechodí v bomberu a nenosí náckovské odznáčky, ale českou vlajku. Řada dnešních dezolátů napříč antisystémovými stranami a uskupeními má neonacistickou minulost. A i dezoláti hledají viníka za své podělané životy. Oni jsou neúspěšní celoživotně, protože jsou hloupí a líní, jejich neúspěch nezavinila energetická krize a inflace. Ale svůj antisemitismus si v sobě nesou už od svých náckovských dob, a i jim se Žid jako viník jejich neúspěchů hodí.
Proto se zcela organicky antisemitismus objevuje i na ultrapravici, v ultrapravicových antisystémových uskupeních. A protože ultrapravicový, nahnědlý protidemokratický antisystém má nyní nejvyšší reprezentaci v USA, v osobě Donalda Trumpa, můžeme počítat s tím, že antisemitismus z tradiční pravé strany dále poroste.
Co s tím?
Antisemitismus ultrapravice a ultralevice je konstantou, ten zůstane. Je však na úřadech, nakolik dovolí jeho šíření. Pokud budou dostatečně dynamické a tresty za antisemitismus dostatečně přísné, může být příští rok počet antisemitských útoků nižší, či dokonce významně nižší. Pokud se však bude i nadále na tento typ trestné činnosti, když se projevuje „jen“ verbálně, pohlížet stejně shovívavě jako dnes, útoků přibude. A asi nezůstane u těch verbálních.