Již několik let běží na TV Nova seriál ulice. Nyní se ale strhla hysterie, protože v jednom z dílů vystoupila nová postava – Afroameričan. A co z toho vyvodili někteří diváci? Jedná se prý o multikulti propagandu a nechutnost. Ze stovek komentářů je zjevné, jak moc se propagandě nenávisti podařilo některé lidi ovlivnit.
Situace se seriálem Ulice připomíná například rasistickou smršť proti obchodnímu řetězci Lidl. Ten umístil fotografii černocha do jednoho ze svých letáků, nikoho však asi nenapadlo, že by v České republice mohlo ve 21. století něco podobného vadit.
Další chvílí, kdy jsme si mohli naplno užít český rasismus, byla reklama na trdelník. Na reklamní fotografii s ním byla vyfocena černošská holčička, což se nelíbilo političce SPD Věře Maříkové. Podle ní trdelník patří Čechům, i když se ve skutečnosti o žádné tradiční české jídlo nejedná.
Je zjevné, že někteří dokáží i z tak nevinné věci, jako je postava cizince v seriálu, vyvodit leccos:
Nenávistné komentáře na sociálních sítích se ale netýkají „pouze“ seriálů nebo reklam. V posledních týdnech vyzval ministr vnitra Jan Hamáček k vyšetřování těch, kdo na sítích oslavovali útok na muslimy na Novém Zélandu. Tam přitom umíraly i děti.
Jedním z nejznámějších případů xenofobie na Facebooku byly komentáře pod fotkou žáků první třídy z Teplic. Mnoha lidem se nelíbilo, že se nejedná výhradně o bílé děti. Do této třídy totiž chodí i romské, arabské nebo vietnamské děti. Někteří diskutující neváhali napsat, že by šestileté děti poslali do plynu nebo že by do třídy hodili granát. Několik lidí bylo kvůli takovýmto projevům obviněno.