V Česku je 116 pacientů s onemocněním COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Uvádí to Ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Za čtvrtek tak přibylo 22 pacientů. Nejvíce nakažených je v Praze, zasaženy jsou ale všechny kraje. Závažnější je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) průběh nemoci u dvou pacientů. Zopakoval, že hygienici se nadále snaží hledat lidi, s nimiž byli infikovaní v kontaktu. Jedním ze čtyř nakažených novým koronavirem v Moravskoslezském kraji je zdravotní sestra z frýdecko-místecké nemocnice.
V úterý přibylo v Česku 25 nových případů nákazy koronavirem. Za středu se počet zvýšil o 31 nakažených.
„Závažnější případy jsou dva. Pacient v Prostějově trpí pneumonií. A jeden pacient Na Bulovce je na plicní ventilaci na JIP. Starší pacientka v Brně je již ve stabilním stavu,“ napsal ve čtvrtek na Twitteru ministr. Většina pacientů má podle něj lehčí průběh onemocnění, případně jsou v domácí izolaci. Počty lidí v karanténě Ministerstvo zdravotnictví zveřejní v pátek.
„Stále nevzdáváme trasování, hygienické stanice dělají maximum pro dohledání všech kontaktů,“ uvedl také Vojtěch. Před novináři večer poukázal na to, že hledání lidí, na které se mohla nákaza přenést od potvrzených pacientů, doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO).
Ministr na večerní tiskové konferenci připomněl, že testy na koronavirus provádí už 18 ověřených laboratoří. Kontrolují vzorky odebrané zdravotníky, jsou mezi nimi i soukromá zařízení. „Umožňujeme i neindikovaným pacientům nechat se takzvaně odebrat za svoji úplatu,“ řekl Vojtěch. Vznikne také síť pevných odběrových míst, kam budou posíláni lidé na testy na koronavirus. První čtyři budou podle Ministerstva zdravotnictví v Praze.
Vláda ve čtvrtek kvůli ochraně zdraví obyvatel před koronavirem vyhlásila v Česku na 30 dní nouzový stav. Omezení se dotknou cest přes hranice a provozu restaurací, lidem se zavřou krytá sportoviště, kluby, galerie i knihovny, zakázány budou akce nad 30 účastníků. Obchody zatím zůstanou otevřené.
Kritičtější je situace v ostatních evropských zemích, kde si virus vyžádal i oběti na životech. Nejhorší situace je v Itálii, kde je podle agenturních informací již 15 113 nakažených a 1016 jich svůj boj s COVID-19 prohrálo.
Aktuální počty úmrtí na nákazu koronavirem v evropských zemích:
(údaje ke čtvrtečnímu večeru)
Itálie 1016
Španělsko 86
Francie 48
Británie 10
Švýcarsko 6
Nizozemsko 5
Německo 5
San Marino 5
Belgie 3
Albánie 1
Bulharsko 1
Irsko 1
Polsko 1
Rakousko 1
Řecko 1
Švédsko 1