V Nové éře generálního tajemníka Si Ťin-pchinga si v hierarchii čínského komunistického režimu nemůže být svou pozicí nikdo jist, ať stojí na společenském žebříčku sebevýše. Že se dnešní čínský režim příliš neliší od toho, který tak přesvědčivě zachytil ruský režisér Nikita Michalkov ve svém filmu Unaveni sluncem, může být přesto pro mnohé překvapením. Předminulý týden se rozhodla prostřednictvím sociálních sítí otevřeně promluvit snacha Čou Jung-kchanga: bývalého člena Stálého výboru politbyra, předsedy vlivné Ústřední komise pro politické a právní záležitosti během Chu Ťin-tchaovy éry a tehdejšího šéfa celého bezpečnostního aparátu Strany.
Chuang Wan, která je manželkou Čou Jung-kchangova syna Čou Pina, odsouzeného v souvislosti s otcovým případem na 18 let vězení, si sama prošla několikaletým vyšetřováním a mučením. O svých zkušenostech se rozhodla promluvit poté, co jí čínské úřady zabránily opustit Čínu a odletět za rodiči do USA, přestože má již od roku 1998 americký pas a občanství.
Server China Change přinesl převyprávění celé anabáze kolem pádu jednoho z nejmocnějších mužů ČLR založené na postech, jež samotná Chuang Wan začala 25. června zveřejňovat prostřednictvím Twitteru. Server China Change zatím přinesl tři díly „seriálu“, který zřejmě zdaleka nekončí.
Zatknout a mučit
Chuang Wan byla spolu s celou rodinou zatčena 1. prosince 2013, krátce po nástupu Si Ťin-pchinga k moci. Její tchán Čou Jung-kchang je dosud nejvyšším funkcionářem (a jediným bývalým členem Stálého výboru politbyra), který byl v rámci Si Ťin-pchingových čistek odsouzen na doživotí za korupci. Oddíl neidentifikovaných ozbrojenců tehdy vtrhl do jejich domu a bez jakýchkoli dokumentů a vysvětlování zatkl všechny včetně řidičů. Žena, která v té době měla sotva pětiletou dcerku, byla poté více než 10 měsíců zadržována na tajném místě na jihu Pekingu, kde ji podrobili mučení, jež podle jejích nedávných svědectví na Twitteru zahrnovalo především odpírání spánku během celonočních výslechů, odpírání pití a nemožnost jakékoli mentální či fyzické aktivity. Údajně byla např. nucena celé dny sedět bez hnutí s rukama na kolenou a pohledem upřeným do jednoho místa. Podobné praktiky popsali i „běžní“ vězni z řad prostých, což vedlo autory z China File k ironické poznámce, že zatímco jinde si jsou lidé rovni před zákonem, v ČLR si jsou „rovni před mučením“.
Tradiční čínské divadlo
V únoru 2016 s ní pak v provinčním městě I-čchang v provincii Chu-pej proběhl soud, který sama popsala jako „divadlo“ – soudce měl dokonce silný make-up a ji samu vyšetřovatelé důkladně připravovali, aby co nejpřesvědčivěji pronesla své asi tři „repliky“. Podle China Change se zdá, že podobné případy korupce nejvyšších funkcionářů jsou náhodně přidělovány soudům v provinciích, aby nebyly tak na očích. Za spolupráce žalobce a policie byla nakonec přinucena podepsat přiznání, které připravili.
Chuang Wan si měla být dobře vědoma toho, že čínský právní systém neslouží spravedlnosti, ale Straně – jak v četných projevech otevřeně hlásal její tchán, který mezi lety 2002-2007 řídil Ministerstvo veřejné bezpečnosti, a i později coby člen Ústřední komise pro politické a právní záležitosti vydatně napomohl posílení pravomocí policie a potlačování lidských práv v Číně. I proto mnohé komentáře na internetu považují vše, co rodinu potkalo, za spravedlivou odplatu – a nepomohla ani omluva všem, které její tchán poškodil, již Chuang Wan na svém Twitteru zveřejnila letos v únoru. Napsala:
Coby příbuzná Čou Jung-kchanga bych se ráda omluvila všem, kteří utrpěli bezpráví v době, kdy byl Čou Jung-kachang v čele Ústřední komise pro politické a právní záležitosti. Ve svém odhodlání bránit lidská práva jste vytrpěli mnohé těžkosti, a já se nyní chci zasazovat o stejné cíle. Vyzývám všechny čínské funkcionáře, aby se zamysleli: Je vaše pozice vyšší, než byla ta Čou Jung-kchangova? Nedokázal ochránit svoji rodinu; až jednou přijde řada na vás, budete vy schopni ochránit tu svoji? Zdravá a efektivní vláda zákona je tou jedinou cestou, jak ochránit práva občanů!
Podmínka podmínky
V květnu 2016 byla Chuang Wan následně propuštěna na tříletou podmínku s tím, že se musela pravidelně hlásit na policii v rámci „komunitní převýchovy“. Letos 6. června konečně získala doklad, který ji po celkem 2016 dnech strávených po různých vazbách a později v podmínce znovu navrátil „svobodu“. Nicméně právě dva dny před koncem jejího podmíněného trestu s ní byl zahájen podle jejích slov „fingovaný“ občansko-právní spor týkající se nájemních smluv, který umožnil úřadům, aby jí zabránily opustit Čínu. Chuang Wan poté vyhledala právníka známého případy obhajování lidských práv Čchen Ťien-kanga, který je nyní sám terčem pronásledování a nemůže vycestovat do zahraničí z důvodu „ohrožování státní bezpečnosti“. Chuang Wan Čchen Ťien-kangovi mimo jiné popsala, že se jí úřady již od roku 2016 pokoušejí zabavit veškerý majetek, přestože k tomu nemají žádné právní opodstatnění ani podklady. V rozhovoru s právníkem prohlásila:
Celá moje rodina se stala terčem [útoku] se záměrem zničit naše životy a nyní čelíme nebezpečí, že přijdeme o všechno.
Letos na jaře už soud bez jejího souhlasu a vědomí prodal hluboko pod cenou jednu z nemovitostí, které s manželem vlastnili na ostrově Chaj-nan.
Kde je spravedlnost?
Později jí bylo sděleno, že i když její obvinění ze zpronevěry neopravňovalo úřady ke konfiskaci jejího osobního majetku, majetek jí úřady stejně zabaví – v souvislosti s případem Ťiang Ťie-mina. To byl blízký spolupracovník jejího tchána Čou Jung-kchanga. Celé pozadí těchto dvou korupčních kauz, stejně jako případ manžela Čou Pina zůstávají obestřeny mnoha tajemstvími. Je zřejmé, že byli aktivními články nepředstavitelně rozbujelého systému korupce v Číně.
Chuang Wan dosud promluvila pouze o vlastních křivdách, které utrpěla ve chvíli, kdy se tyto „články“ v systému staly nepotřebnými nebo dokonce nebezpečnými. Stejně jako mnoho obyčejných Číňanů se i ona nyní ptá, kde je spravedlnost a právní stát. Stala se tak nepravděpodobnou „obhájkyní lidských práv z Čung-nan-chaje“ – jak zní titul prvního textu ze série na China Change narážející na sídlo Komunistické strany Číny, které se nachází hned vedla pekingského Zakázaného města.
Text také zmiňuje další prominentní „obhájkyni lidských práv“, matku čínského miliardáře a bývalého šéfa Anbang Insurance Group Wu Siao-chueje, která se se stejný den, kdy se svými odhaleními začala Chuang Wan, tedy 25. června, rozhodla protestovat proti uvěznění svého syna. Ten byl odsouzen na 18 let a jí dosud nebyla povolena žádná návštěva, takže si není jistá, zda je naživu a zdráv. I tento případ – stejně jako další korupční kauzy – má nejspíš politické pozadí, protože Wu Siao-chuej je bývalým manželem vnučky architekta čínských „reforem a otevírání se světu“ Teng Siao-pchinga, který se u současného prezidenta netěší příliš veliké úctě.
Dědeček Chung, otec čínské ropy
Chuang Wan je americkou občankou, takže byla o jejím případu průběžně informována americká ambasáda. Vzhledem k jejímu prominentnímu postavení se však nedá očekávat, že by Američané do celé věci nějak výrazněji zasahovali.
Je příznačné, že část rodiny jednoho z nejvýše postavených Chu Ťin-tchaových mužů už od 90. let pobývala ve Spojených státech, a dokonce měla americké občanství. Chuang Wan údajně Čou Jung-kchangova staršího syna poznala během studií v Americe. Její dědeček z otcovy strany Chung Ťi-čching byl jedním z nejvýznamnějších čínských geologů a je považován za „otce čínské ropy“. V době, kdy se seznámila se svým manželem, byl jeho otec náměstkem na Ministerstvu ropného průmyslu a její muž už od 90. let pracoval v USA ve významném naftařském koncernu v Dallasu. Do Číny se vrátil s rodinou v roce 2001 jako zástupce Schlumbergeru, největší světové společnosti zajišťují služby těžařským firmám, aby si později založil vlastní podobně zaměřenou firmu.
Převzato z webu Sinopsis.cz.