Tento článek jsme zveřejnili v poledne, kdy jsme pouze věděli, že v pražském domově seniorů odhalily nedokonalé testy pět případů nákazy. Na sedm desítek lidí. Nikdo se neměl k účinným opatřením. Ani netestovali všechny obyvatele a pracovníky zařízení, což je neuvěřitelné. Ve čtvrtek večer už jsou dva z těch lidí mrtví, dnes zemřeli.
V Praze 4 Michli existuje soukromé zařízení Dům seniorů. Je to třípatrový dům, v němž žije 72 klientů. Na základě doporučení ministra zdravotnictví tam byl od 4. března vyhlášen z preventivních důvodů zákaz veškerých návštěv a bylo to oznámeno na internetových stránkách zařízení.
Tím dobré zprávy končí.
Dlouho se nedělo nic. Pak jedna z ošetřovatelek měla zvýšené teploty, tak ji poslali domů. Testována tehdy nebyla. To hlavní ale začalo potom.
Jak jsme zjistili od rodinných příslušníků klientů, v úterý v zařízení pojali podezření, že by jedna z klientek mohla být zasažena koronavirem. Test byl u ní skutečně pozitivní a je nyní v jedné z pražských nemocnic. Její stav je údajně kritický.
Teprve potom začala pražská hygiena konat. Přijely dvě pracovnice a doporučily vydezinfikovat pokoj. Další paní, která na tom pokoji bydlela, byla přestěhována. Ve středu byly během dne dovezeny čínské rychlotesty. To jsou ty, u kterých se spolehlivost odhaduje na 20 procent. Otestováni byli ale pouze lidé s příznaky onemocnění, tedy s horečkou a kašlem. Byly odhaleny další čtyři případy nákazy a do včerejška jich tedy bylo celkem pět. Dotyčné pak začali rozvážet do nemocnic. Hygiena poté dovezla tisíc roušek a dvacet respirátorů, ale zařízení uzavřeno nebylo. To budí dost úžas, protože klienti, starší lidé, jsou nejohroženější skupinou.
Při pokusu telefonicky kontaktovat vedení domova nám paní ředitelka Věra Barešová ve čtvrtek jen sdělila, že má právě strategickou poradu a nemá čas. Na dotaz, kdy bude mít čas, odpověděla, že zítra (v pátek). Ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice Hlavního města Prahy MUDr. Martina Marešová telefon nezvedala, což lze v této obtížné době pochopit, a tak jsme jí zaslali dotazy k situaci. O případné odpovědi budeme informovat. Krajské hygienické stanice spadají pod ministerstvo zdravotnictví.
Pražská radní Hana Marvanová nám potvrdila, že byla ohledně případu kontaktována: „Poté, co jsem získala tuto informaci, jsem se obrátila na kolegyni radní pro zdravotnictví Milenu Johnovou. Ona mi vysvětlila, že bohužel s tím nemůžeme nic dělat, protože pravomoc v tom má hygiena. Potvrdila mi tedy, že to ví, ale že nemůžeme nic dělat, pokud to nechce pražská hygienická stanice. Nemáme na to vliv. Řekla mi, že zatím – a já k tomu říkám, že to je k nevíře – že přístup je takový, že není třeba všechny důkladně otestovat, dát do karantény, vydezinfikovat to zařízení. Můj názor je, že to je v rozporu s deklarovanými opatřeními, kdy i lidé, co neměli příznaky, přijeli ze zahraničí, museli být v karanténě a byli testováni. Tady jde o ohrožené seniory. Hygiena by měla okamžitě konat, protože u ohrožených skupin obyvatel může být zítra pozdě.“
Bylo by tedy dobré znát odpověď na základní otázky, které se týkají bezpečnosti a zdraví lidí: Jak je možné, že nebylo uzavřeno zařízení, kde i podle mizerných čínských testů s dvacetiprocentní spolehlivostí je ze 72 klientů už pět nakažených? A to podle testů, které byly provedeny jen u lidí s příznaky nemoci. Proč nebyli testováni všichni klienti a zaměstnanci domova, když inkubační doba nemoci je 14 dní?
Večer přišla zpráva: „Osmý a devátý případ úmrtí na koronavirus jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Podle náměstka Prymuly byly ve vysokém věku.“
Tohle nevypadá zrovna na to, že se vede „válka s koronavirem“. Nezdá se, že by příslušné orgány byly schopné pracovat v krizové situaci. Stále se na něco čeká. Nejspíš na to, až budou jen v tomto jednom konkrétním zařízení desítky nemocných. Jak to asi vypadá jinde?
Konce raději nedomýšlet.