Návštěva Tuckera Carlsona, proruského exmoderátora televize Fox News, je pro ruská média velkým tématem. Podle některých kritiků Putinova režimu to ale jen ukazuje, jak špatně už na tom Rusko se svou prestiží ve světě je.
„Astrologové vyhlásili týden Tuckera Carlsona a množství nadšených výkřiků kremelských propagandistů se zvýšilo asi o řád. ,Podívejte se! Skutečný Tucker Carlson! Přijel skutečný Američan!‘“ píše někdejší oligarcha a dnes opoziční činitel Michail Chodorkovskij.
Podle Chodorkovského situace vypadá komicky. Rusko se stylizuje jako nesmiřitelný nepřítel Ameriky, válčí s ní a s údajnými „fašisto-banderovci na Ukrajině“, ale když přijede Američan, běží ho nosit na rukou.
„A za druhé – a toho si všimlo mnohem méně lidí – příjezd Tuckera Carlsona by neměl být podle žádných kritérií výjimečnou událostí. Slavní novináři cestují po celém světě neustále. Ano, shromažďují početné publikum fanoušků a setkávají se s dalšími celebritami. Ale nikde jinde se jim nedostává tak nadšeného přijetí. Proč? Protože Putin udělal z Ruska druhořadou destinaci,“ soudí Chodorkovskij.
Slušní lidé přijíždějí do Ruska až poté, co už na zeměkouli byli předtím všude, a neslušní, protože jinde nejsou vítáni. „A na tomto pozadí je návštěva amerického novináře první velikosti vnímána jako neuvěřitelné kulturní a diplomatické vítězství. Přitom před deseti lety by to byla jen další návštěva nějaké celebrity. Jedna z mnoha.“
Podobně to vidí i ruský novinář žijící v exilu Alexandr Něvzorov.
„Sám vůdce si v očekávání návštěvy ,dokonce i Američana‘ vyčistil peří, důkladně se umyl a uhrábl chlívek v kremelské džungli. Zbytky napůl snědených nepřátel naházel do spíže. Vyplavila se krev a zvratky. Putin sám nemá co nového říct. Má stabilní vytrvalost. Jeho patologie je viditelná pouhým okem,“ píše Něvzorov.
„Carlsona lze pochopit. Mluvící hyena je nesmírně zajímavý objekt pro natáčení a rozhovory. Ano, Carlson bude za tento úlet pravděpodobně navěky proklet Evropskou unií. Následovat budou sankce a odsouzení. Ale to, co mu kremelští divoši zaplatili za ,rozhovor s Američanem‘, bude Tuckerovi a jeho vnukům stačit. Zkrátka a dobře, rozhodně nemá cenu si s tím dělat starosti,“ shrnuje dění Něvzorov.
Tucker Carlson podává svou návštěvu v Moskvě a interview jako snahu prolomit údajnou informační blokádu. Novinářka Christiane Amanpour ho upozornila, že problém je spíše na straně Kremlu. „Opravdu si Tucker myslí, že se my novináři nesnažíme každý den od invaze na Ukrajinu získat rozhovor s prezidentem Putinem? Je to absurdní, budeme o rozhovor žádat dál, stejně jako to děláme už léta.“
To potvrdil dokonce i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když řekl, že Carlson není přesně informován. Zahraniční žádosti o interview do Kremlu přicházejí.