Podle meteorologů panovaly v Evropě v posledních dnech extrémně vysoké teploty. Minimálně v osmi evropských zemí byly naměřeny rekordy. Meteorologové hovoří o lednovém počasí jako o „neslýchaném horku“, píše server The Guardian. V České republice bylo naměřeno až 19,6 °C. Podle expertů nejde o překvapení. Jedná se o malý záblesk budoucnosti.
Na mnoha místech Evropy, na tisícovkách meteorologických stanic, byly naměřeny rekordní teploty. Podle dat klimatologa Maximiliana Herrery, který extrémní teploty dlouhodobě sleduje, byl zaznamenán historicky nejteplejší lednový den v nejméně osmi evropských zemích. Jedná se o Českou republiku, Polsko, Dánsko, Nizozemsko, Bělorusko, Litvu a Lotyšsko.
„Můžeme to považovat za nejextrémnější událost v evropské historii,“ řekl Herrera. „Vezměte si případ extrémní vlny veder ve Spojeném království v červenci roku 2022 a rozšiřte tuto sigmu (velikost) na mnohem větší oblast, která zahrnuje asi 15 zemí,“ přiblížil situaci. Pouze Norsko, Británie, Irsko, Itálie a jihovýchodní Středomoří žádné rekordy nezaznamenaly.
V Javorníku v České republice bylo naměřeno 19,6 °C, přičemž v tomto ročním období se průměrná teplota pohybuje kolem 3 °C.
V polském Korbielówě se rtuť v lednu vyšplhala na 19 °C, tedy o 18 °C víc, než je v této oblasti zvykem. 19 °C je zde obvyklých v květnu. Teploty v běloruském Vysokaji by se v tuto roční dobu běžně pohybovaly kolem nuly. V neděli ovšem dosáhly 16,4 °C, čímž překonaly dosavadní rekordní lednové maximum v zemi o 4,5 °C. V severním Španělsku a na jihu Francie bylo naměřeno 24,9 °C. V Bilbau byl zaznamenán nejteplejší lednový den v historii. Rekordy byly překonány na stanicích v Kantábrii, Asturii a Baskicku.
„Můžeme pravděpodobně říci, že je to poprvé, kdy je extrémní počasí v Evropě, pokud jde o extrémní horko, srovnatelné s těmi nejextrémnějšími v Severní Americe,“ uvedl klimatolog Herrera. , S ním souhlasí, že jde o extrémní počasí, také vedoucí meteorolog Met Office Alex Burkill. „Na obrovské ploše bylo extrémní horko, což je, abych byl upřímný, téměř neslýchané,“ řekl.
Teplá vzduchová hmota podle něj vznikla u západního pobřeží Afriky, putovala severovýchodně přes Evropu z Portugalska a Španělska. Přitáhl ji prý vysoký tlak nad Středozemním mořem. „Bylo to velmi rozšířené, Dánsko, Česká republika a téměř celé Německo zaznamenaly lednové teploty lámající rekordy,“ řekl Burkill s tím, že za zmínku stojí také výjimečně teplé počasí na jihu Anglie. „Myslím, že na Nový rok asi sedm míst v jižní Anglii zaznamenalo svůj nejteplejší Silvestr v historii,“ dodal.
Meteorolog Scott Duncan řekl, že teploty v Evropě jsou ohromující. V několika zemích byly zaznamenány dlouhodobé rekordy překonané s velkými rezervami. Příčiny tepla je obtížné zjistit. Roli hrál oceánský a atmosférický jev La Niña a anomální teplo na hladinách moře. „Nic z výše uvedeného však není novinkou. Naše oteplující se atmosféra a oceány takové překonávání rekordů zkrátka usnadňují,“ řekl Duncan.
Podle profesora Billa McGuira, který se věnuje důsledkům klimatické krize, jsou vysoké teploty předzvěstí horších důsledků, které přijdou. „Nejvíc znepokojující na tom je, že už to prostě není žádné překvapení. Taková je rychlost globálního oteplování,“ okomentoval stav. „Je to malý záblesk budoucnosti, kdy se zima zkrátí na několik měsíců ponurého, vlhkého a mírného počasí s malým množstvím mrazu, ledu nebo sněhu.“