Šiří se velmi rychle mimo místa svého přirozeného výskytu a v posledních letech se ve velkých počtech objevuje v Evropě. Jde o invazní sršeň asijskou, která představuje velké ohrožení zejména pro včely medonosné a další hmyzí opylovače. V loňském roce byl tento druh poprvé objeven i v České republice. Máme se tohoto agresivního predátora obávat?
Tento invazní blanokřídlý hmyz pochází původně z jihovýchodní Asie a do Evropy se s největší pravděpodobností dostal prostřednictvím obchodních lodí z Číny. Prvním místem návštěvy starého kontinentu byla pro sršeň asijskou Francie. Následně začala v průběhu let pronikat od atlantského pobřeží směrem na východ. Před třemi lety byl výskyt sršně asijské nahlášen v Německu a v říjnu loňského roku již zavítala také na naše území. V Plzni se tehdy po výskytu tohoto predátora podle informací České inspekce životního prostředí spojila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s dalšími subjekty a během čtyř dnů se hnízdo podařilo vyhledat a zlikvidovat.
Další přítomnost sršně asijské v Česku byla potvrzena v únoru, a to v Hrádku na Rokycansku. Hmyz se k nám dostal v kamionech, které přijely z Francie. „Sršeň asijská se u nás zatím aktivně nešíří. Všechny nálezy jsou propojené s dálnicí, železnicí a velkými logistickými sklady,“ vysvětluje biolog Jiří Skuhrovec. Oproti sršni obecné je její „asijská sestra“ útočnější a dravější, a to především ke včelám, které často napadá přímo u vstupu do jejich úlů. Obavy včelařů jsou proto zcela pochopitelné. V Evropské unii byla sršeň asijská označena za vysoce rizikový cizokrajný druh, a to kvůli ohrožení původní biodiverzity. Značné škody může napáchat také v ovocných sadech či vinohradech, jelikož se živí sladkou šťávou ze zralého ovoce.
Rekordní počet výskytu sršní asijských byl v loňském roce evidován ve Velké Británii. Podle deníku Daily Mail proto tamní úřady nabádají k opatrnosti. Zničeno bylo údajně 72 hnízd na 56 různých místech. Největší výskyt zaznamenali v Kentu. V roce 2024 zatím ve Spojeném království úřady eliminovali osm nálezů.
Podle odborníků nepředstavuje sršeň asijská pro člověka větší zdravotní riziko než ostatní druhy sršní, výrazně však může ohrozit již zmíněná včelstva. Lidé ji mohou poznat podle velmi tmavého těla, širokého oranžového pruhu na spodní části břicha a žlutých konců nohou. Svá hnízda staví většinou v blízkosti zástavby, ale také ve městech. Pokud je tento hmyz vydrážděný, dovede podle odborníků pronásledovat člověka i na vzdálenost jednoho kilometru.
AOPK chce zabránit dalšímu šíření tohoto invazního druhu, a proto apeluje na občany, aby důvodná podezření na výskyt sršně asijské nahlásili na adresu [email protected].