Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans opustí funkci v unijní exekutivě a bude se ucházet o post lídra levicové koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice v listopadových předčasných volbách v Nizozemsku. Kontroverzní politik, který stojí za současnou podobou Green Dealu, skončí v nejvyšší patrech unijní politiky po devíti letech. Deník FORUM 24 oslovil české europoslance, aby zhodnotili jeho působení. Jedni mluví o obdivuhodných výsledcích, jiní zase o jeho negativním obraze.
V České republice je Frans Timmermans jedním z nejznámějších eurokomisařů. Do povědomí se zapsal právě svým podílem na Zelené dohodě pro Evropu, tedy Green Dealu. Jako jeden z místopředsedů výkonného orgánu Evropské unie má Timmermans na starost právě boj s klimatickou změnou.
Timmermans je jednou z nejvýraznějších postav Evropské komise. Například agentura Reuters po oznámení, že v komisi pokračovat nebude, napsala, že odchod zkušeného vyjednavače o klimatu způsobí v unii otřesy. Pro některé české europoslance ale jeho rozhodnutí znamená spíše úlevu.
Právě díky své zarputilosti při prosazování snižování emisí skleníkových plynů nebo omezování spalovacích motorů byl Timmermans v Česku občas vykreslován jako fanatik. Za cíl si ho častokrát vybíral například expremiér Andrej Babiš (ANO). „Naším problémem je jedno jméno. Včera jsme jasně řekli: Nechceme pana Timmermanse na předsedu komise. Byla by to absolutní katastrofa,“ prohlásil v roce 2019, kdy se rozhodovalo, kdo povede Evropskou komisi.
Zůstává po něm řada kontroverzních návrhů legislativy, které nebyl schopen doložit vědeckými studiemi.
I podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je Timmermans kontroverzní. „Zůstává po něm řada kontroverzních návrhů legislativy, které nebyl schopen doložit vědeckými studiemi. Myslím si, že Green Dealu velmi uškodil. Jeho odchod přivítá hodně lidí, protože poslední dva roky nebyl schopen příliš komunikovat a i v Evropské komisi měl poměrně negativní obraz. Přestali ho tam brát a jeho šéf kabinetu se pořád hádal s ostatními šéfy kabinetů,“ řekl deníku FORUM 24.
Zdechovský také pevně věří, že se s jeho odchodem změní i přístup Evropské unie k boji s klimatickou změnou. „Jinak se může stát, že ten boj skončí, protože řada států i poslanců pro to hlasovat nebude. Frans Timmermans díky svému ideologickému postoji dohodu v konečném důsledku zabil,“ dodal europoslanec.
Naopak pirátský europoslanec Mikuláš Peksa tvrdí, že v současnosti stále aktivní místopředseda Evropské komise v politicky extrémně obtížném prostředí Evropské unie dokázal prosadit nejkomplexnější balíček zákonů na ochranu klimatu na světě. „Nemusím souhlasit s jejich konkrétní formou a dokázal bych si představit různé změny v jejich znění, ale tento výkon je sám o sobě hodný respektu,“ napsal deníku FORUM 24.
Jelikož se volební období blíží ke konci a po volbách do Evropského parlamentu na jaře příštího roku se budou volit i noví členové Evropské komise, změny v přístupu Evropské unie k boji s klimatickou změnou se dají očekávat až později. „Přál bych si, aby v příštím volebním období fungovala klimatická politika více skrze tržní opatření podle principu znečišťovatel platí a méně na principu přímého určování technologií skrze legislativu,“ doplnil Peksa.
Jde podle mě o nejpromyšlenější přístup k ochraně klimatu na světě. To je obdivuhodný výsledek.
Podobně mluví i Luděk Niedermayer (TOP 09). „Frans Timmermans byl předkladatelem zcela zásadních návrhů na postup unijní dekarbonizace. Prakticky všechny návrhy jsou s malými změnami schválené. Jde podle mě o nejpromyšlenější přístup k ochraně klimatu na světě. To je obdivuhodný výsledek,“ napsal.
Green Deal měl kromě klimatu řešit i ochranu životního prostředí, biodiverzitu, nebo snižování množství produkovaného odpadu a jeho lepší recyklaci. Podle Veroniky Vrecionové z ODS se ale Timmermans soustředil pouze na otázky spojené s klimatem a řešil je způsobem, který nebral v úvahu občany členských zemí a konkurenceschopnost evropského průmyslu.
„Ostatním pilířům Green Dealu se téměř nevěnoval. S jeho odchodem se však vzhledem k blížícímu se konci volebního období komise nic nezmění. Většina návrhů je již v legislativním procesu a zbývá je pouze dokončit. Doufám, ze tuto agendu bude mít v příštím období na starost někdo racionálnější,“ dodala Vrecionová pro deník FORUM 24.
Považuji jeho působení ve vedení Evropské komise za doslova tragické.
To, že byl Frans Timmermans velmi výraznou postavou současné Evropské komise, potvrzuje i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Patřil ke klíčovým prosazovatelům celého projektu Green Deal. Bohužel někdy do rozumné politiky ochrany přírody a klimatu přidával i silně levicové akcenty, které komplikovaly přijímání potřebných návrhů,“ popsal.
Nejvíce kritický je k působení Timmermanse v Evropské komisi europoslanec ODS Alexandr Vondra. „Přestože se s Fransem Timmermansem dlouho osobně znám a před mnoha lety jsme dobře spolupracovali, považuji jeho působení ve vedení Evropské komise za doslova tragické,“ napsal redakci deníku FORUM 24. „Zatímco dříve byla komise spíš neutrální strážkyní pravidel a férovosti tak, aby větší státy nezneužívaly svou sílu a vliv proti menším zemím, pod jeho vedením se bohužel změnila v doslova imperiální vládu, která se brutálním tlakem snaží vnucovat zelenou a sociálně-inženýrskou ideologii všem ostatním, bez ohledu na to, co to způsobí,“ dodal s tím, že čím dřív skončí, tím líp.