Izrael se při bojích v Pásmu Gazy dopouští genocidy. Ve své nové zprávě to tvrdí organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Izrael takové nařčení dlouhodobě odmítá a tvrdí, že zpráva se zakládá na lžích, napsala agentura AP.
Amnesty International tvrdí, že sledovala a analyzovala válku v Pásmu Gazy v období od loňského října do letošního července. Podle ní izraelské počínání naplňuje znaky genocidy, jak jí definuje mezinárodní úmluva o tomto zločinu. „Měsíc po měsíci Izrael přistupoval k Palestincům jako ke skupině podlidí, která není hodna lidských práv a důstojnosti, a ukazoval svůj záměr je fyzicky zničit,“ uvedla generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamardová.
Izrael podle agentury AP obvinění z genocidy odmítl jako antisemitskou „rituální vraždu“. Veškerá podobná obvinění napadá u Mezinárodního soudního dvora a odmítá i obvinění Mezinárodního trestního soudu, že premiér Benjamin Netanjahu a jeho bývalý ministr obrany spáchali válečné zločiny v Gaze.
Amnesty International poukazuje na některá prohlášení izraelské vlády, která podle ní vykazují vůli provést genocidu, na snímky ze satelitů, které ukazují rozsah válečné zkázy v Pásmu Gazy, i na rozhovory s obyvateli tohoto palestinského území. „Po dobu devíti měsíců, kterých se zpráva týká, Izrael pokračoval s rdousící a nezákonnou blokádou (Pásma Gazy),“ uvedla organizace, podle které Izrael bránil dovozu humanitární pomoci do Pásma Gazy.
„Naše zdrcující závěry musí sloužit jako signál, který má probudit mezinárodní společenství – jedná se o genocidu. A ta musí okamžitě skončit,“ dodala Callamardová. Podle ní je cílem izraelské války „fyzické zničení Palestinců v Pásmu Gazy“.
Izrael dlouhodobě odmítá, že by jeho vojenské tažení vykazovalo znaky genocidy. Izrael tvrdí, že palestinské hnutí Hamás používá civilisty a civilní infrastrukturu pro krytí svých bojových činností, a že izraelská armáda se počet civilních obětí snaží minimalizovat.
Podle Amnesty International se však izraelská armáda dopouštěla v Pásmu Gazy „mnohých zločinů podle mezinárodního práva“, které nelze ospravedlnit aktivitami Hamásu. Organizace tvrdí, že prověřila 15 úderů ze vzduchu, při kterých zahynulo celkem 334 civilistů. „Amnesty International nenalezla žádný důkaz, že tyto údery byly namířeny na vojenské cíle,“ tvrdí prohlášení.
Nynější válka v Pásmu Gazy začala poté, co teroristé z hnutí Hamás a dalších palestinských ozbrojených skupin loni 7. října zaútočili na jih Izraele. Při útoku zabili na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších zhruba 250 rukojmích unesli do Pásma Gazy.
Za války v Pásmu Gazy bylo od 7. října 2023 zabito přes 44 000 Palestinců, dalších více než 105 000 jich bylo zraněno, uvádí tamní ministerstvo zdravotnictví spravované hnutím Hamás. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty.