V jakém stavu převezme nová vláda Petra Fialy, respektive křesťanští demokraté resort práce a sociálních věcí po ministryni Janě Maláčové? Místopředsedkyně ČSSD měla být v neděli hostem Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS, bohužel ale svoji účast musela zrušit, protože ji postihla náhlá zdravotní indispozice, jak napsala před začátkem pořadu na svém facebookovém profilu. Působení Maláčové na ministerstvu přitom kritizuje i samotný předseda vlády, ve které působila. Co po ministryni zůstane a jak si s tím poradí lidovci?
Andrej Babiš dostal v pátečním Právu otázku: „Nejste nakonec rád, že nebudete muset vládnout v situaci, kdy znovu sílí covid, energie prudce zdražují, roste inflace, a že to spadne na hrb někomu jinému?“ Premiér v demisi na ni odpověděl následovně: „Nejsem rád, protože jsme měli ambice získat resort sociálních věcí a dát ho do pořádku. Paní Maláčová resort používala pouze pro svůj marketing a nic tam neudělala. Máme nejmenší nezaměstnanost, přesto firmy nemají lidi. Zneužívají se sociální dávky. Je tam spousta práce.“
Takhle jednoznačně a kategoricky zhodnotil šéf hnutí ANO práci své vládní kolegyně. Jeden se až diví, jak to premiér v demisi ve své vládě mohl trpět, pokud je na tom tento resort opravdu tak špatně, a proč s tím tedy Andrej Babiš něco neudělal? V nedělní Partii nakonec Janu Maláčovou zastoupil její poradce a někdejší premiér a rovněž ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Ten tak debatoval s předsedou křesťanských demokratů Marianem Jurečkou, o kterém se říká, že by mohl nastoupit do čela tohoto resortu.
Bývalý eurokomisař Špidla okomentoval Babišova slova z Práva následovně: „Resort je ve velmi dobrém stavu, protože koneckonců jeden z nejdůležitějších světových textů, Bible, říká jasně, po ovoci jejich poznáte je. Když se podíváte na to, co ministerstvo zvládlo v této krizové době, tak je to mimořádný výkon,“ zdůraznil Vladimír Špidla a dodal: „A ta kritika pana ministerského předsedy podle mého názoru je už nesená nějakými dalšími úvahami o budoucí politické činnosti, ale rozhodně ne objektivním pohledem.“
Samozřejmě, že Babišův útok na ministryni Maláčovou je třeba brát s velkou rezervou, a třeba otázka zneužívání sociálních dávek rozhodně není takový problém, jak to Andrej Babiš podává. Zároveň ale situace resortu práce a sociálních věcí asi nebude tak jednoznačně pozitivní, jak tvrdí Špidla, na což poukázal i Marian Jurečka, když uvedl, že lidovci budou ministerstvo přebírat ve složité situaci. Byť určité věci, které se podařily, šéf KDU-ČSL ocenil, například valorizaci některých klíčových podpor, dávek, minimální mzdy atd.
Demografie a stabilita penzijního systému
„Pak je tady ale jedna dost zásadní věc, o které se mluví dlouhodobě, už řekněme poslední čtyři, pět, šest let, a tento týden velmi intenzivně, a to je stav IT systémů právě v rámci ministerstva práce a sociálních věcí, kde je ten stav nejhorší ze všech ministerstev v České republice. Reálně tady hrozí i to, že může v nějaké vyhrocené situaci dojít k tomu, že stát, ať už úřady práce nebo Česká správa sociálního zabezpečení, bude mít velký problém zabezpečit výplatu dávek,“ upozornil Jurečka.
Velký rest, který po Babišově vládě a především po ministryni Maláčové rovněž zůstává a spadne tak na příští vládní koalici a lidovce, kteří mají mít tento rezort na starosti, je penzijní reforma. Moderátorka Terezie Tománková poukázala na to, že vznikající koalice důchodovou reformu uvádí jako třetí prioritu ve své koaliční smlouvě s tím, že je převzatá od Komise pro spravedlivé důchody, kterou zřídila Jana Maláčová. Zároveň zde už ale nefiguruje druhá část, o které komise hovořila, tedy změna daňového mixu a nalezení nových příjmů z daní do důchodového systému. Tománková se tak Jurečky zeptala na to, zda bez toho nepůjde penzijní reforma jenom na vrub dalšího dluhu.
Marian Jurečka na to odpověděl typicky lidovecky: „Já s tím tak úplně nesouhlasím, protože klíčová stabilita důchodového systému stojí na průběžném pilíři a na demografii. Pamatuji si debaty v roce 2010, jak demografové říkali, že máme jednu z nejnižších demografií v Evropské unii a porodnost 1,14 dítěte na jednu ženu. A podívejte se na vývoj posledních deseti let, najednou jsme se dostali na jednu z nejvyšších porodností v Evropské unii. Myslím si, že když stát vyšle signál a řekne lidem, že opravdu to smysluplné a hlavní, co nás zabezpečuje do budoucna nejenom důchodově, ale i společensky a hodnotově, je prostě odvaha mít jedno, dvě a v některých případech tři děti, tak to bude to, co přináší dlouhodobě stabilitu.“
Otázka je, zda to bude stačit na vyřešení příjmů a stability penzijního systému. V každém případě lidovci budou mít na ministerstvu práce a sociálních věcí co dělat. Jednak obecně, protože doba není úplně jednoduchá, jednak kvůli restům, které po Janě Maláčové zbyly, a samozřejmě i vzhledem k tomu, že pokud do čela tohoto resortu usedne Marian Jurečka, přeci jen se bude muset poprat s ministerstvem a oblastí, se kterou není příliš obeznámen.