V oboře Linhart v Karlových Varech se 1. dubna objevila socha Vladimira Iljiče Lenina. Z příspěvku organizace Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary na sociální síti se mohlo zdát, že jde o aprílový žert. To si i mnozí lidé v komentářích mysleli. Socha ale v oboře opravdu stojí, přesunula se tam po letech, kdy byla uložená v provozovně v Březové. Podle vyjádření organizace se tam ale zřejmě opět vrátí.
„Pozor, Lenin v oboře,“ napsala organizace, která spravuje lesy v majetku města, na Facebooku. „V noci na dnešek se v oboře siků na Linhartu objevila socha Lenina. Způsob, jakým se sem socha dostala a kdo za tím stojí, nám není známý,“ dodala.
V následujícím příspěvku ale musela uvést věci na pravou míru. „Umístění sochy Lenina v oboře bylo plánované. Celou akci jsme spojili s aprílem, i když cílem není si z někoho dělat legraci nebo zlehčovat, co se stalo v minulosti,“ vysvětlila.
Pomník Lenina byl slavnostně odhalen 30. dubna 1966 před hotelem Central na tehdejším Náměstí V. I. Lenina, dnešním Divadelním náměstí, uprostřed Karlových Varů. Autorem je sochař Vladimír Reich, který ji dokončil podle rozpracovaného modelu Jana Laudy. Po sametové revoluci a změně režimu byl ale v lednu 1990 odstraněn a od té doby podle slov organizace „obýval smetiště dějin na pile v Březové“.
„Sochu jsme se několikrát pokoušeli ‚udat‘ do nějakého muzea nebo výtvarníkům, ale neúspěšně. V myšlence Lenina přesunout nás utvrdil mladý francouzský pár, který objíždí Evropu a fotí sochy spojené s komunistickou érou našich dějin a na pilu v Březové zavítal také. Ze vzniklých fotek vznikají zajímavé publikace a články,“ popsala dále organizace.
Důvodem pro přesunutí sochy bylo nalézt pro ni důstojnější místo. „Cílem nebyla nějaká adorace osoby, ale chtěli jsme, aby se ji podařilo umístit do nějakého muzea nebo do depozitáře muzea, anebo třeba k ní umístit nějaké vysvětlení, o jakou osobu se jednalo,“ řekla deníku FORUM 24 Martina Nentvichová z Lázeňských lesů a parků. O tom, co se sochou v budoucnu bude, se zatím stále jedná, podle Nentvichové to ale vypadá, že se vrátí do areálu v Březové.
Bronzová socha Lenina v nadživotní velikosti má vysokou materiální hodnotu. Naposledy byla v posudku, který si nechal zpracovat magistrát, vyčíslena na dva a půl milionu korun. „Socha je pod kamerou a je za plotem, takže je neustále střežena,“ ujistila Nentvichová.
Po revoluci podobný osud jako sochu Lenina čekal i další. Socha Stalina a Gottwalda v nadživotní velikosti byly rovněž uloženy do areálu Lázeňských lesů. Naopak třeba pomník Karla Marxe, který byl vytvořen jako připomínka jeho pobytů v lázních v letech 1874, 1875 a 1876, zůstal i po revoluci. Dílo od karlovarského sochaře Karla Kuneše z roku 1988 stojí dodnes v parku proti ruskému konzulátu v ulici Petra Velikého na západním okraji Karlových Varů.