V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se uskutečnila bohoslužba za oběti čtvrtečního útoku zákeřného střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Slouží ji pražský arcibiskup Jan Graubner. Bohoslužby se účastní i prezident Petr Pavel, předsedové obou komor parlamentu a také zástupci akademické obce.
Mši za oběti zla podle mluvčího pražského arcibiskupství Jiřího Prinze koncelebrovali apoštolský nuncius v ČR Juda Tadeáš Okolo a také kardinál Dominik Duka. Bohoslužba je veřejně přístupná, a do katedrály tak mohou přijít uctít památku obětí všichni lidé.
Vláda vyhlásila na dnešní den státní smutek – státní vlajky na úřadech a institucích vlají na půl žerdi a doplnily je černé prapory, v poledne se rozezní kostelní zvony. Lidé vzdají úctu zemřelým a soustrast pozůstalým minutou ticha. Některá města zrušila nebo upravila adventní akce, dnešní program změnily i televizní stanice.
„Stále jsme všichni svým způsobem nějak v šoku z toho, co se stalo,“ řekl na úvod bohoslužby arcibiskup Graubner. „Je třeba, abychom jasně odsoudili to, co se stalo, a zároveň abychom se podívali dopředu,“ dodal.
Čtvrteční útok v budově filozofické fakulty v centru Prahy si vyžádal čtrnáct nevinných obětí z řad studentů i pedagogů.
Lidé i dnes přes deštivé počasí přicházejí na pietní místa v Praze u budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK) a před budovu jejího rektorátu na Ovocném trhu uctít památku čtvrteční tragické střelby na filozofické fakultě. Na Ovocný trh dopoledne přišel položit věnec i předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) se senátory Jiřím Drahošem, Adélou Šípovou nebo Janem Holáskem. Před novináři Vystrčil vyzval k soudržnosti a podpoře pozůstalých. Vláda na dnešek kvůli střelbě vyhlásila státní smutek.
Střelec ve čtvrtek v budově Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou. Lidé od pátku na pietních místech pokládají květiny a zapalují svíčky, kterých se na obou místech nashromáždily stovky. Oběti připomínají i krátké vzkazy nebo sošky andělíčků.
Před budovu rektorátu UK dnes v 10:00 přišel uctít památku obětí a podpořit jejich pozůstalé i Vystrčil a další senátoři. „Rozhodně to nesmíme vzdát a musíme se navzájem semknout, podporovat a vyjádřit těm lidem, že s nimi cítíme,“ řekl Vystrčil novinářům. Dodal, že nyní je namístě poskytnout pozůstalým všechnu možnou podporu a postupně také začít přemýšlet o tom, jak podobným tragédiím do budoucna předcházet.
To je podle něj nejen na politicích, ale na všech lidech. „Ke svobodě patří i odpovědnost,“ řekl a dodal, že demokracie je i o hledání hranice mezi svobodou a její regulací. „To je debata, která je před námi, na druhou stranu, kdybyste udělali to, že všechno začnete regulovat, tak lidem vezmete svobodu a smysl života,“ uvedl. Zásadní podle něj je, aby si lidé kromě svobody uvědomovali i zodpovědnost, kterou s sebou nese.
„Budeme dále debatovat o tom, co podniknout dál,“ řekla Šípová. Dodala, že je teď zásadní, aby se lidé starali o svoje duševní zdraví a nikdo by se neměl bál vyhledat odbornou pomoc. „Velmi soucítím se všemi studenty a vyzývám je, aby vyhledali pomoc,“ řekla.
Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek. Od 11:00 slouží v katedrále sv. Víta na Pražském hradě pražský arcibiskup Jan Graubner bohoslužbu za oběti, účastní se jí i prezident Petr Pavel. Bohoslužby budou i jinde v zemi, například v ostravské katedrále Božského Spasitele. Na budovách se objevují černé prapory a instituce spouštějí vlajky na půl žerdi. Na podporu postižených tragédií vznikly sbírky, například Nadačnímu fondu UK zatím lidé přispěli částkou asi 30,5 milionu korun.