Bratislavský krajský soud označil za nezákonné výpovědi bývalých příslušníků někdejší komunistické tajné policie StB, kteří nebyli zbaveni mlčenlivosti. Informoval o tom dnes slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), podle kterého nejnovější verdikt může znamenat obrat v jeho prospěch ve sporech, kterým tato instituce čelí, včetně sporu s českým vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem.
Zmiňované odůvodnění použil krajský soud v jednom z případů, ve kterém ÚPN čelí žalobě ohledně oprávněnosti vedení jedné osoby coby agenta StB v archivních dokumentech. Podle ÚPN okresní soud opřel své rozhodnutí o výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zbaveni mlčenlivosti. Krajský soud, který to označil za vážné procesní pochybení a za nezákonně získané důkazy, rozhodnutí soudu prvního stupně zrušil.
„Očekávám, že rozhodnutí zásadním způsobem ovlivní celou sérii dalších soudních sporů, kterým Ústav paměti národa čelí. Pevně věřím, že na základě silných argumentů dosáhneme spravedlivého rozhodnutí i ve sporu s Andrejem Babišem,“ uvedl šéf ÚPN Ondrej Krajňák. Ústav uvedl, že zbavit mlčenlivosti může bývalé příslušníky StB ministr vnitra.
[ctete]32160[/ctete]
Na základě námitky, že někdejší příslušníci StB nebyli zbaveni mlčenlivosti, chce ÚPN zvrátit pravomocný verdikt slovenských soudů, podle něhož je Babiš neoprávněně evidován ve svazcích StB. Loni proto ÚPN podal ke slovenskému nejvyššímu soudu mimořádný opravný prostředek. Právě výpovědi bývalých příslušníků komunistické tajné policie byly klíčové v celém procesu, ve kterém Babiš u okresního i krajského soudu uspěl.
ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, nyní čelí devíti soudním sporům ohledně evidence osob ve svazcích StB. V minulosti ÚPN vícero podobných sporů prohrál.