Českem už několik týdnů hýbe kauza Huawei. Lidé se v internetových diskuzích a na sociálních sítích ptají, zda se mají obávat koupit si mobil nebo tablet od této čínské značky. Některé instituce a národní úřady se po prosincovém varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který produkty firem Huawei a ZTE označil za bezpečnostní hrozbu, rozhodly těchto technologií zbavit. Internetový deník Forum 24 pátral po pozadí celé kauzy, která má zásadní politický rozměr. Už jen tím, že se kvůli ní čínský velvyslanec před Vánocemi sešel s českým premiérem.
V Česku je Huawei především klíčovým partnerem mobilních operátorů. Třem hlavním hráčům na trhu dodává technologie pro přenos signálu a zajišťuje správu sítí. V hledáčku Bezpečnostní informační služby byla společnost kvůli své sílící pozici už před několika lety. Zpráva civilní kontrarozvědky před možným nebezpečím ze strany Huawei varovala už ve své zprávě za rok 2013. Česká ministerstva ale tehdy nepodnikla žádná viditelná opatření. BIS přitom uvedla, že čínský gigant nechával ve svém hardwaru úmyslné chyby, jejichž prostřednictvím lze získat citlivá data.
Americký magazín The Atlantic v prosinci připomněl, že čínský technologický gigant je ve světě dlouhodobě pokládán za společnost s velmi neprůhlednou strukturou. Právě proto panují obavy, že je v područí čínského režimu. Pochybnosti vyvolává samotný vznik firmy.
V roce 1987 ji založil někdejší civilní zaměstnanec čínské lidově-osvobozenecké armády Ren Zhengfei. Čína v té době byla po technologické stránce na velmi nízké úrovni. Zhengfei přesto dokázal v průběhu několika let vybudovat továrnu na vysoce sofistikované technologické zařízení. A to bez větších zkušeností a zázemí. Podezření, že raketovému úspěchu firmy napomohlo čínské vedení, za což Zhengfei otevřel čínské špionáži přístup k citlivým údajům, může dokládat například to, že Zhengfei mimo jiné vybudoval komunikační síť pro čínskou armádu.
Pětice šéfů tajných služeb Spojených států, Velké Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu, takzvaných „Pět očí“, se kvůli těmto podezřením rozhodla pro koordinovaný postup proti Číně a zahájila kampaň proti ambicím Huawei dodávat zařízení pro mobilní sítě nové generace 5G. Austrálie a Nový Zéland už zablokovaly dodávky Huawei do těchto sítí.
Nejsilnější úder proti Huawei provedla na začátku prosince Kanada, když na základě amerického zatykače zadržela finanční ředitelku firmy a dceru zakladatele kolosu, Meng Wan-čou. Kanada ji obvinila z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Administrativa Donalda Trumpa před tím uvalila na čínské zboží poměrně vysoká cla a Čína reagovala recipročně.
Na počátku rázné reakce Západu proti Huawei údajně stála schůzka kanadského premiéra se šéfy několika západních tajných služeb. Česká pobočka firmy je registrovaná jako společnost s ručením omezeným. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost po prosincové obecné výstraze tento týden vydal metodiku, podle které mohou úřady při obměně komunikačních technologií zohlednit rizika plynoucí z používání systémů čínských firem už při zadávání veřejné zakázky.
Celkem 160 úřadů, samospráv a firem bude muset provést analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských společností. Správcům kritické infrastruktury to v pondělí nařídila vláda. Varování NÚKIB se může dotknout dodávek technologií na stavbu sítí nových generací. Na konci ledna se s představiteli úřadu sejdou zástupci Českého telekomunikačního úřadu.
Podle kybernetických expertů hrozí při užívání rizikových technologií na úrovni uživatelů zaznamenávání hovorů, kontrola dat a lokalizace uživatelů. Na úrovni sítí pak přístup k veškerým datům, kontrola nad nimi, u koncových zařízení i podvržení identity.
Expert na telekomunikace Rostislav Kocman vidí největší riziko ve snahách dodavatelů technologií budovat a především provozovat 5G sítě. V takovém případě mobilní operátor ztrácí kontrolu nad sítí a spoléhá se jen na technologického dodavatele. Pokud by operátor svěřil provoz sítě dodavateli, ten může síť kdykoliv vypnout a operátor nebude schopný ji zprovoznit. A nebude mít ani kontrolou nad tím, co se s daty zákazníků a o zákaznících vůbec děje.
Varování NÚKIB znamená, že operátoři, kteří se rozhodnou pro technologie 5G od firem Huawei a ZTE, budou muset provést bezpečnostní audity. Pro některé síťové úlohy či části sítí zřejmě tyto technologie nebudou moci využít, pokud si síť nebudou stavět a provozovat sami. Aukce kmitočtů pro mobilní sítě páté generace by mohla začít už ve druhém pololetí. Sítě 5G mají nahradit stávající technologii LTE.