V Sankt Petěrburgu teď kavárna v jednom muzeu po veřejných protestech přestala prodávat čokoládové tyčinky s portrétem sovětského diktátora Josifa Stalina.
Správa muzea 16. prosince sdělila stanici RFE/RL, že čokolády byly odstraněny z regálů poté, co se muzeum o jejich existenci dozvědělo ze zpráv na internetu. Podle tiskové služby muzea vedení předtím nevědělo, že majitel kavárny takové cukrovinky nakoupil.
Den předtím uživatel Facebooku jménem Vadim Fialko umístil na svůj účet fotografii čokolády se Stalinovým portrétem a poznamenal, že ji dostal v kavárně muzea ke kávě.
„Říká se, že divadlo začíná svou šatnou, tak toto ruské muzeum pro nás začalo svou kavárnou a zanechalo v nás trvalý dojem.“ Píše, že když servírka říkala, že dostane kávu se Stalinem, že se asi přeslechl, ale když pak viděl, co přinesla, byl jako omámený.
Tento příspěvek se stal vskutku virálním a podivné čokoládky vyvolaly značné pobouření.
Záleží zřejmě na tom, kdo na podobnou záležitost narazí. V posledních měsících byly na mnoha místech po celém Rusku odhaleny pomníky Stalina. Státní média a činitelé ho prezentují jako „úspěšného manažera“, který dovedl Sovětský svaz k vítězství nad nacistickým Německem. Je to součást snahy Kremlu oslavit sovětskou minulost.
Historickým faktem ovšem je, že za stalinské epochy byly miliony lidí popraveny, poslány do pracovních táborů na Sibiři a v Kazachstánu nebo hladověly a umíraly kvůli hladomorům způsobeným nucenou kolektivizací. Během druhé světové války byly celé etnické skupiny přestěhovány do Střední Asie, což byl kolektivní trest za to, co Kreml označil za spolupráci s nacistickým Německem.
(Zdroj RFE/RL)