
Vladimir Putin a Kim Čong-un v roce 2019 FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ruský exilový novinář Alexandr Něvzorov předpovídá, že Rusko chce od severokorejské diktatury nejen zbraně, ale že se od ní naučí i metodám, jak diktaturu ještě utužit.
„Rusko si zatím bude muset užívat ‚květů‘ diktatury a na ‚plody‘ si ještě chvíli počkat. Ty nevyhnutelně přijdou. Neexistuje nic takového jako ‚pozastavení‘ diktatury. Lidé jsou přece obyčejná svoloč. Co bylo včera děsivé, dnes se stává banálním a přestává děsit. Aby diktatura zůstala děsivá, musí neustále zvyšovat represe,“ píše Něvzorov na Telegramu.
„Třeba taková Severní Korea… V Unově království se konečně našlo řešení, jak na fanoušky rocku. Řešení je jednoduché, ale působivé: veřejné oběšení. Faktem je, že rock, ať se na něj díváte jakkoli, je výplodem ďábelského Západu a do systému čučche se nehodí. Zpočátku byli fanoušci ‚nákazy‘ tiše škrceni v káznicích. Nepomohlo to. V roce 2022 je začali věšet veřejně.“
(Čučche je oficiální ideologie režimu KLDR. Původně šlo o variantu marxismu-leninismu, dokud ji Kim Čong-il neprohlásil za samostatnou ideologii, pozn. red.)
Něvzorov dále popisuje, co to podle něj znamená v praxi.
„V provincii Hwanghae byl jako první oběšen fanoušek Beatles. Pak byl oběšen fanoušek Aerosmith… a tak to šlo dál a dál. Nyní se trest smrti uděluje i za sledování ‚zahraničních filmů‘. Za ‚sluneční brýle‘ – trest je mnohem mírnější: pouze 25 let v trestanecké kolonii. Je naprosto bláhové doufat, že putinismus nepůjde ve stopách Severní Koreje. Všechny diktatury jsou střiženy a ušity podle stejného vzoru.“
Komentátoři popisují, že represe v Rusku se vystupňovaly před začátkem invaze na Ukrajinu. Další vlna utužování režimu se čekala po prezidentské volbě a události naznačují, že k tomu skutečně dochází.
Web opendoors.org tento týden přinesl zprávu, že dva dospívající chlapci v Severní Koreji byli přísně potrestáni za držení a distribuci jihokorejské popové hudby a za zpívání písní a předvádění jihokorejských tanečních kreací na veřejnosti. Jeden z nich byl odsouzen k patnácti letům nucených prací a druhý k doživotnímu trestu. Státu je nahlásil informátor bezpečnosti.
„Při soudním procesu, který byl zveřejněn jako varování pro ostatní, úřady uvedly, že ‚oba chlapci nemohou žít ve stejné společnosti jako ostatní Severokorejci‘. Matky chlapců při vyslechnutí rozsudku hlasitě plakaly a omdlévaly,“ píše web.
Produkty jihokorejské pop kultury se do komunistické země na severu dostávají pašováním a také pomocí balónů, které aktivisté a severokorejští přeběhlíci už řadu let posílají nad KLDR. Balóny nesou materiály kritizující diktátora Kim Čong-una a USB klíčenky s popovými písněmi a jihokorejskými televizními pořady. Jako odvetu v poslední době komunistický režim posílá balóny do Jižní Koreje výkaly a odpadky.