Komunisté mají během své historie jistě značnou zkušenost s všelijakými spiknutími a konspiracemi. Není divu, že je pak vidí všude. Teď už ten vyšší level dorazil i do Haló novin.
Autor Jan Zeman v Haló novinách napsal rozsáhlý článek o tom, jak Američané dopadli v Afghánistánu špatně a jak hned padla „loutková vláda“, když se vojska stáhla. Pravda, SSSR u nás dokázal své loutkové vlády držet čtyřicet let. Byly až tak loutkové, že když z Moskvy poslali pokyn (a poradce), popravovali se soudruzi i sami mezi sebou. Že aspoň na dvacet let byli lidé v Afghánistánu uchráněni od vlády Tálibánu, soudruzi neocení.
To není zajímavé. Kdesi uprostřed článku se ale najednou objeví výron konspiračních teorií:
„Jak to bylo se zničením dvojčat v New Yorku 11. září 2001, nevíme. Hlavní obviněný, agent CIA a profesionální terorista bin Ládin byl daleko od New Yorku, navíc měl alibi, že dva dny předtím zosnoval vraždu afghánského generála Masúda v nedobytém údolí Panšir. Tajné služby USA ale již po pěti hodinách zcela jistě věděly, že útok zosnoval chráněnec Tálibánu bin Ládin. Jako když v roce 1963 zavraždili prezidenta USA Johna Kennedyho. Také za pět hodin americké tajné služby věděly, že ho zavraždil osamocený Oswald. Oswald byl krátce nato zastřelen v soudní síni. Poté byl zastřelen i jeho vrah. Krátce po prezidentově tragické smrti za podivných okolností zemřelo na sto klíčových svědků. Pak již nic nebránilo vzniku tzv. Warrenovy komise, podle jejíž zprávy byl prezident zavražděn jedním osamělým vrahem, nikoliv na základě rozsáhlého spiknutí. Tato zpráva byla povýšena na zákon. Nedávno se uzákonilo, že se tento výklad bude závazně používat dalších 50 let.“
Tak určitě. Všude samé spiknutí. Donald Trump by měl radost. Ten je taky všude vidí dodnes. Vůdce Vladimir Putin zase žije s představou, že Západ nemá nic jiného na práci než obkličovat Rusko. Co by kdo z obkličování země s ekonomickou silou Portugalska nebo Itálie měl, těžko říct. Přírodu na Sibiři zatím devastují Číňané, ne Američané. Jako trik k odvedení pozornosti od zaostalosti policejně-oligarchického Ruska to ale na někoho jistě zapůsobí.
Když už jsme ale u těch záhadných úmrtí, zajímalo by nás, co všechno by se našlo třeba v moskevských archivech ke smrti Jana Masaryka. Někdo z našich komunistů by se tam mohl poptat.