„V Kremlu a okolí panuje další panika, tentokrát kolem másla. Přesněji řečeno kolem jeho zdražování. Podle Rosstatu se od začátku roku zdražilo o více než 25 procent a to ještě není konečná hranice,“ píše na Telegramu Sergej Aleksašenko.
Ruské obchodní sítě dostávají od dodavatelů zprávy o nových listopadových cenách, které budou o 10 až 15 procent vyšší. Podle kanálu MASH se na pultech obchodů v Rusku brzy objeví máslo z Turecka. Podle tohoto média bylo „po Černém moři dodáno zkušebních 20 tun“. K dodávkám se brzy připojí Írán, Indie, Kyrgyzstán a Ázerbájdžán a od začátku roku se do Ruska máslo dováží z 11 zemí. Již dříve začaly obchody v ruských regionech prodávat máslo ve speciálních ochranných boxech, protože lidé ho kradli.
Videa na sociálních sítích už přinášejí záběry zlodějů, kteří máslo kradou ve velkém. Dva muži se například rozhodli odnést si z obchodu Pjateročka najednou 25 balení. Byli zadrženi a hrozí jim až deset let vězení.
„Místopředseda vlády Patrušev mladší (ministr zemědělství Dmitrij Patrušev je synem Nikolaje Patruševa, bývalého šéfa ruské tajné služby FSB, pozn. red.) okusil kouzlo odpovědnosti za jemu svěřené hospodářství, protože máslo se, jak známo, vyrábí z kravského mléka, za jehož produkci odpovídá ministerstvo zemědělství. Na schůzce, která se konala před týdnem, se on, Patrušev, zlobil a požadoval, aby se máslo současně nakupovalo z dovozu, ale pouze ze ‚spřátelených zemí‘, a aby se zvýšil podíl domácího produktu na pultech,“ líčí Aleksašenko nervozní atmosféru v ruské vládě.
Byla tedy vymyšlena opatření. Pokud se růst cen nezastaví, bude se požadovat uzavření dohod o udržení cen s výrobci pod hrozbou odebrání dotací a subvencí. Antimonopolní úřad se má zabývat „chamtivostí obchodních řetězců“ a dosáhnout snížení marží. Pokud vše výše uvedené nepomůže, zavede se přímá státní regulace cen.
Sergej Aleksašenko k tomu dodává: „Pokud ani to nepomůže, obrátíme se na Patruševa staršího, protože dědeček se už nudí.“
Ironicky na situaci reagují i běžní Rusové na sociálních sítích. Obyvatelé Tulské oblasti regionu sdílejí fotografie z prodejen, kde jsou vidět balení másla uzavřená ve speciálních plastových obalech, které chrání zboží před zloději. „V některých obchodech je nyní máslo, stejně jako kaviár, uloženo v trezorech,“ napsal jeden přispěvatel. „Kam jsme to dospěli,“ píší další. „V našem obchodě už máslo dávno nevystavují a chce se, aby si pro něj lidé přišli k pokladně.“ „Brzy bude v trezorech i pohanka a vejce,“ konstatuje další občan.